אירועים | מערכת חשיפה לצפון | 02.04.2017

שריפת אנגמה במחלקה לקרמיקה במכון לאמנויות תל חי

כמו בכל שנה, גם הפעם בימים שלפני פסח החלה שריפת אנגמה במחלקה לקרמיקה. מה מיוחד בשריפת האנגמה? בדרך כלל שריפת הקרמיקה היא ע"י חשמל או גז, כאשר ישנם כימיקלים על הכלים שיוצרים זכוכית
עוד בנושאים:

כמו בכל שנה, גם הפעם בימים שלפני פסח החלה שריפת אנגמה במחלקה לקרמיקה.

מה מיוחד בשריפת האנגמה?
בדרך כלל שריפת הקרמיקה היא ע"י חשמל או גז, כאשר ישנם כימיקלים על הכלים שיוצרים זכוכית בהתכה. מה שמיוחד בשיטת האנגמה, הוא שהיא מבוססת על עצים ואש, והזכוכית על הכלים נוצרת באופן טבעי עם פירוק הסידן שבעץ. בתוך העץ שנשרף בתנור, יש סידן שניתך בטמפ' מאוד גבוהה, העפר יושב על הכלים, ניתך ומייצר זכוכית. שיטת זו הגיעה מהמזרח, מאיזורי סין, יפן, קוריאה, והומצאה לפני אלפי שנים. כך ישנו חיבור לימי קדם, למקור, ללא שכלולים. תנורי אנגמה אינם שכיחים, וקיימים בארץ רק עוד אחד או שניים כאלו.

במשך שלושה ימים הועמס התנור בעבודות קרמיקה מרובות שהוכנו במשך שבועות ע"י תלמידי המכון, ושעברו שריפה ראשונה לפני כן. אורכו של התנור הינו 3-4 מטרים, כאשר רובו התחתון בתוך האדמה, ורק רבע ממנו נותר בחוץ. בצידו האחורי ישנה ארובה שיונקת את האש, ובצידו הקדמי פינת בערה אליה מכניסים עצים בצוותים של 3-4 אנשים כל 10 דק'. השריפה ארכה מיום רביעי בצהריים עד שישי בבוקר, מה שאומר שחולקו משמרות בין הסטודנטים במחלקה, ובצוותים, כולל בלילות, כל 10 דק' הוכנסו עצים לתנור. העצים שהוכנסו לתנור הם אקליפטוס, שנשרף לאט ושומר על החום, יחד עם אורן, שמעלה את הטמפרטורה.

בטקס הדלקת התנור פיזרו הסטודנטים אורז באויר, כחלק מהמסורת היפנית, אל מול האלה היפנית שנמצאת מעל התנור. לאחר שתי היממות של שריפת התנור, הוא נשאר סגור שבוע עד שמתקרר, שוברים את הדלת שלו ומתרגשים לגלות איך יצאו הכלים.

לסיכום, האנגמה מייצרת צבעוניות מיוחדת וציפוי זכוכית, עם קריצה לימי קדם. מוזמנים להציץ בתמונות!

שרה סובל

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה