אנשים | מערכת חשיפה לצפון | 17.08.2015

שגרירה באוניברסיטת שיקגו

בוגרת החוג לפסיכולוגיה מעין לוי התקבלה ללימודי דוקטורט באוניברסיטאות היוקרתיות בארה"ב. מתל–חי היא לקחה איתה רוח חלוצית, ואת הרצינות והחדווה בעשיית מדע.
עוד בנושאים:

במכתב ששלחה לראש החוג לפסיכולוגיה במכללה האקדמית תל–חי, פרופ' שאול קמחי,  בישרה בהתרגשות הסטודנטית לשעבר,  מעין לוי (30), כי התקבלה ללימודי דוקטורט בארבע אוניברסיטאות יוקרתיות בארה"ב. "הצעות ממש טובות מבחינת מלגות  ואפילו הצעה למלגה הכי יוקרתית שיש בקורנל".  אחרי שביקרה בכמה מהמוסדות האקדמיים בחרה באוניברסיטת שיקגו היוקרתית, לשם תעבור בקיץ הקרוב.

מעין  סיימה לימודי תואר ראשון לפסיכולוגיה במחזור השני שנפתח במכללה בשנת 2006 "רציתי שוב להודות לכם על העזרה והתמיכה," המשיכה במכתב, "לא הייתי יכולה לעשות את זה בלעדיכם  ואני מבטיחה לייצג את תל–חי בכבוד באוניברסיטת שיקגו".

היה זה בקיץ אחרי מלחמת לבנון השנייה, כשהגיעה ממודיעין לצפון בפעם הראשונה. "מה שהכריע עבורי את הכף הייתה העובדה שהחוג לפסיכולוגיה היה אז חוג מאוד צעיר. החלוציות והאווירה המשפחתית קסמו לי מאוד ועם הזמן התברר שצדקתי. במהלך הלימודים נתנו לנו להשמיע את קולנו בתור סטודנטים ואני גאה להגיד שעיצבנו את החוג יחד עם המרצים". ביקור בצפון באותו קיץ השאיר בה רושם רב, "התאהבתי בנוף ובאנשים ורציתי לתרום לצפון שנראה אז אחרי המלחמה,  כמקום שזקוק לעזרה".

כבר בלימודים לתואר הראשון בפסיכולוגיה ידע הסגל שהיא תמשיך באקדמיה. "בשנה השנייה התחלתי לעבוד במסגרת מחקר מודרך אצל ד"ר יוסי גוטרמן, וזו למעשה הייתה נקודת המפנה שהזניקה אותי בדרך שבה אני צועדת כיום.  יוסי הוא מדען מהשורה הראשונה  והוא נתן לי לקחת חלק בכל אספקט של המחקר – מקריאה, חשיבה ותיאוריה,  דרך בניית ניסוי וכלים,  תכנון,  הרצה,  ניתוח תוצאות וחשיבה מחודשת". בשנה השלישית,  למרות שסיימה את קורס המחקר המודרך,  המשיכה לצדו של ד"ר גוטרמן במעבדה והשקיעה בכך את מרבית זמנה.

בעקבות הנושאים אותם פגשה במעבדה החליטה להמשיך בתחום מדעי המוח ולשם כך הבינה כי עליה לרכוש ניסיון וידע בתחום הביולוגי. "החלטתי להמשיך לתואר שני בפסיכוביולוגיה באוניברסיטה העברית, שם עבדתי במעבדה של פרופ'  רז ירמיה – מגדולי החוקרים בעולם היום בתחום הדיכאון."

מהו התחום שמעניין אותך בפסיכולוגיה?

"רוב האנשים יגידו שפסיכולוגיה היא טיפול ועיסוק בתחומי מחקר כמו אישיות,  קונפליקטים וכו'.    מצד שני,  הפסיכולוגיה עוררה את העניין במוח האנושי – וזה מה שאני חוקרת.  אצל יוסי עבדנו המון על פלסטיות עצבית ועל המידה בה מנגנונים גבוהים, מה שקרוי cognitive control או executive functions  משפיעים על רשתות נמוכות יותר.  במידה מסוימת זה קו שאמשיך בלימודי הדוקטורט שלי, אם כי בשיטות אחרות וסביר להניח שבמערכות אחרות,  כמו מערכות החישה שלנו,  או מערכת הזיכרון."

מה יהיה נושא הדוקטורט?

"לקראת סוף התואר השני החלטתי שהתחום שבו אני רוצה להתמקד בדוקטורט הוא Computational neuroscience,  ובעברית – מדעי המוח החישוביים.  בתחום הזה מתבצעת עבודה על מודלים תיאורטיים-מתמטיים שמדמים את פעילות המוח  לצד סימולציות מחשב ומחקר אמפירי שנועד לאשש אותם  הבחירה באוניברסיטת שיקגו נבעה מכך שיש להם תכנית מצוינת ל–Computational neuroscience,  כולל תכנית קורסים שנועדה להשלים במהירות חומר בתחומי המתמטיקה והפיזיקה ושורה של חוקרים שעובדים בשיטות הכי חדשות ועם הציוד הכי מתקדם."

לאן את שואפת להגיע?

"בגדול אפשר לומר שדחיתי את הדוקטורט קצת יותר מדי.  עקב שורה של משברים משפחתיים לקח לי יותר זמן לסיים את התואר השני,  עבדתי קצת באמצע  ועכשיו כשאני מתחילה דוקטורט אין סיכוי שאוותר שוב על האקדמיה  המטרה היא לעשות מחקר וכמה שיותר  ללמוד מהטובים ביותר  ואחר כך לצאת לפוסט–דוקטורט כדי לעשות עוד מחקר וללמוד מעוד חוקרים מצוינים.  אחרי שנים של מחקר כייפי,  ארצה מעבדה משלי עם סטודנטים משלי,  כדי שאוכל להמשיך במחקר."

מה את לוקחת אתך מתקופת הלימודים בתל–חי?

"אני חושבת שמה שלקחתי איתי זו החלוציות – הרצון לעצב מקום לפי מה שאני חושבת שנכון,  לחדש להוביל. לקחתי מתל–חי גם את הרצינות והחדווה בעשיית מדע,  ללא שום הנחות או ויתורים.  אני מעריכה מאוד את הסגל בחוג לפסיכולוגיה בתל–חי".

אז בקיץ הקרוב,  תיפרד מעין מעבודתה כמתכנתת בחברת סטרטאפ בתל אביב בתחום ראייה ממוחשבת, תגיד שלום למשפחה והחברים ויחד עם בן זוגה  שהתקבל אף הוא לדוקטורט באוניברסיטת שיקגו בתחום סטטיסטיקה ושני החתולים שלהם, הם יעברו לפרק הבא בקריירה האקדמית שלהם.

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה