מה חדש? | מערכת חשיפה לצפון | 05.01.2016

עתיד הצפון בחברות המזון

צפון הארץ מלא ברכסי הרים מוריקים ונחלים שופעים. האזור השקט מציע חלופה טבעית לחיים המהירים והרועשים אשר מאפיינים את המרכז. אז מדוע, אוכלוסיית הצעירים בו מתמעטת? פרופ' יוסי מקורי, נשיא המכללה האקדמית תל חי, דן בבעיה ומציע פתרונות.

 

לפני כחודשיים, נכנסתי לתפקידי כנשיא המכללה האקדמית תל חי ועברתי להתגורר באחד האזורים היפים בארץ. המכללה שוכנת בלבו של נוף עוצר נשימה, מוקפת ברכסי הרים מוריקים ונחלים שופעים. בדרכי מראש פינה לתל חי, אני נפעם, בכל בוקר, מלהקות העגורים, המלקטות גרעינים בשדות, או מגביהות עוף בקריאות עזות.

השעון הגלילי שונה לגמרי מזה שבמרכז הארץ. כאן הכל מתנהל בקצב אטי ורגוע, ונדמה כי את האזור עוטפת שלווה, נינוחות ורוגע. אולם בפועל, המצב בפריפריה הצפונית איננו פשוט והפער בינה לבין המרכז גדול מאוד. רמת האבטלה באזור כפולה מזו שבמרכז, השכר הממוצע נמוך ב־ 25%  והיצע מקומות העבודה – ומקומות עבודה איכותיים בפרט – נמוך. בתחום החינוך, שיעור הזכאים לבגרות באזור נמוך ביותר מ־ 20% מבמרכז.        בתחומי הבריאות המצב עגום אף יותר. המכשור והשירותים, שמעניקים בתי החולים בצפון, לוקים בחסר, וישנם חולים הנאלצים לנסוע למעלה משעה וחצי, לחיפה או למרכז, כדי לזכות בטיפול רפואי ראוי.

בשנים האחרונות ניכר כי הממשלה מנסה לשנות את המצב באמצעות השקעות בשיפור הכבישים, ושדרוג בתי החולים, עם פתיחתה של הפקולטה לרפואה בצפת. אלה צעדים חשובים, אולם הם אינם מספקים. המכללה האקדמית תל חי מצליחה, בכל שנה, להביא, לאזור הצפון, אלפי סטודנטים צעירים, מכל קצוות הארץ. רבים מהם מתאהבים באזור, ומעוניינים להישאר ולהתגורר בו באופן קבוע.  החסם העיקרי הוא היעדר תעסוקה הולמת בצפון, במקצוע שאותו רכשו.  לכן, הם נאלצים לעזוב את האזור. גם צעירי המקום מהגרים למרכז עם סיום לימודיהם, מאותה סיבה.

בכל העולם, הפריפריה סובלת מנחיתות. לכן, במדינות שבהן יש לממשלה אינטרס לחזק את הפריפריה, היא מתערבת ומייצרת כלים ייחודיים לסיוע. כיצד? הכלים מגוונים. על מנת לייצר תעסוקה הממשלה יכולה לתת תמיכה בהקמת מפעלים או לסבסד שכר. לצערנו, שימוש בכלים כאלה בישראל נדון בדרך כלל לכישלון. לאחר שממשלה מפסיקה לסייע, העסקים לא מצליחים להתרומם ושוב נופלים כנטל על הממשלה. לראיה, מפעל פרי גליל שבכל פעם מחדש נקלע למשבר ופונה לסיוע ממשלתי.

אם כן, מהו הפתרון? צריך לאפיין את היתרונות היחסיים של האזור שלו רוצים לעזור. לגליל המזרחי, למשל, יש יתרונות בתחומי החקלאות, התיירות, הנוף ואיכות החיים, לצד שט־חים נרחבים. צריך לחשוב כיצד להביא גורמים היכולים להפיק ערך מיוחד מהתנאים הייחודיים האלה. למשל מתחומי התיירות החקלאית או חברות טכנולוגיה מתחומים נושקים כמו מים, ביוטכנולוגיה, מזון ועוד.

בימים אלה, מובילה המכללה שבראשותי, יוזמה לאומית לקידום הצפון יחד עם אשכול הגליל המזרחי בתחום מזון מקדם בריאות. כחלק מהצעדים שננקטו לקידום הנושא, חתמה המכללה, בספטמבר האחרון, על הסכם שיתוף פעולה ייחודי עם אוניברסיטת רטגרס בארצות הברית. ההסכם יבוא לידי ביטוי בשיתופי פעולה אקדמיים, מחקריים ועסקיים בין המוסדות. שיתוף מסוג זה ישמש מנוף מרכזי לחיזוק המכללה כגוף חוקר בתחומי המזון, החקלאות והביוטכנולוגיה, יחד עם ביסוס קשרים בין הגליל למדינת ניו ג'רזי בכל הקשור בייצור מזון, חדשנות טכנולוגית ומחקר.

אחת מהתוכניות המרכזיות בחזון קידום הצפון לשנים הקרובות, הוא הקמתו של מכון מחקר לאומי בתחום המזון והתזונה, שיפעל בשטח המכללה. המכון ישמש כמנוע צמיחה עיקרי לגליל בכל הקשור לתעשיית המזון וחדשנות טכנולוגית.

אנו מצפים כי יקרה בגליל תהליך דומה לזה שקרה בניו ג'רזי, ובעקבות פעילות המכון יוקמו בגליל יותר ויותר חברות מזון, ייערכו מחקרים פורצי דרך שיצרו תשתיות ידע ויהפכו את הגליל לשם דבר בכל הקשור במזון ובריאות. כך, בנוסף לתעסוקה רחבה בתחום, הגליל ירוויח אנשים צעירים ומשכילים שיעברו לגור בצפון ושינוי רוחבי במציאות הקיימת מכל הבחינות. תחום המזון הוא רק דוגמה אחת וישנם תחומים נוספים. כל פתרון צריך להיבחן באופן פרטני, אך החשיבה צריכה להיות סיוע לגורמים שייהנו מערך מוסף אזורי וגם לאחר שהממשלה תפסיק לתמוך. אותו ערך מוסף ייתן את החוסן הכלכלי על מנת שהעסק יהיה בר־קיימא ויוכל להתמודד עם חסרונות הפריפריה, כמו מרחק ממוקדי השיווק והניהול העסקי.

 פרופסור יוסי מקורי הינו נשיא המכללה האקדמית תל-חי

 

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה