אקטיביזם | מערכת חשיפה לצפון | 22.04.2012

נתן מכל הלב – מסע ההתנדבות לרואנדה של נתן פל, בוגר החוג לחינוך ולפסיכולוגיה תשע"א

"ברואנדה היו צריכים להגיע לתחתית שבתחתית, כדי להשלים עם העובדה שכדי לבנות חברה צריך לקבל את כל האזרחים שבה. מאוד מעניין אותי ללמוד ממדינה, שעברה את הנורא מכל, כדי אולי ללמוד מהטעויות שלהם ולהעביר אותם בארץ שלי ובחברה בה אני חי."
עוד בנושאים:

המכללה האקדמית תל חי מעודדת את הסטודנטים הלומדים בה לקחת חלק בפעילות ומעורבות בקהילה – רבים עושים זאת בהצלחה מרשימה.

נתן פל, בוגר החוג לחינוך ולפסיכולוגיה, סיים את לימודיו בשנת תשע"א במכללה והחליט להתנסות בחוויית למידה ייחודית ומאתגרת – לעזוב את החיים שלו בארץ ולעבור לרואנדה למשך שנה ולהתנדב בכפר יתומים.

נתן, עודנו ברואנדה, יצר עמנו קשר לכמה דקות והצלחנו לשמוע ממנו על המסלול שעבר מהיותו סטודנט בתל חי לאחראי חינוך בכפר ילדים באפריקה.

רק רקע

במהלך לימודיו פעל נתן במשך 3 שנים במסגרת תכנית המנהיגות של קרן קציר-רש"י, היא קבוצה של סטודנטים אשר משתתפים בסדנאות, בהן מועברים תכנים ערכיים וחברתיים במטרה להעצים את הסטודנטים ולתת להם כלים, אשר ישמשו אותם בעתיד כסוכני שינוי חברתי בקהילתם. בכל שנה נפתחת קבוצת מנהיגות חדשה ביחידה למעורבות חברתית, כאשר כל קבוצה בוחרת תחומי פעילות קהילתיים-חברתיים עפ"י צורך השעה ועניין קבוצתי.

במסגרת פעילותו בקבוצת המנהיגות, הדריך, נתן, ילדי עולים מאתיופיה, הלומדים בכיתות קלט בבי"ס יסודי בקרית-שמונה ומגיעים ממרכז הקליטה באיילת-השחר. קשר מיוחד נרקם בין נתן לילדים ולצוות המורים.

בהמשך, נתן הצטרף לצוות ההדרכה של קבוצת "ליאור" – קבוצת ילדים בני 21-13 בעלי פיגור שכלי קל, הלומדים בבי"ס "רננים" בקרית-שמונה, שנבחרו להשתתף בפעילות המותאמת לצרכיהם המיוחדים.
זוהי מסגרת מיוחדת במינה ובעלת חשיבות רבה, שכן לילדים אלו אין מסגרות חברתיות אחרות. נתן הדריך בקבוצה זו למשך שנתיים ובמהלכן קיבל את פרס "המצטיין בפעילות חברתית" מטעם המועצה להשכלה גבוהה (פרס יוקרתי שניתן לכ-10 סטודנטים בארץ!).

בשנתו האחרונה במכללה הצטרף לצוות המדריכים של מכון 'ברנקו וויס' (המכון לחינוך וטיפוח החשיבה) שם עבד בתפקיד מנחה חינוכי וחברתי בתיכון "דנציגר" ויחד עם שני מנחים נוספים, הפעיל את תוכנית 'קדם עתידים' לכיתות י'-י"ב ותוכנית 'מצוינוטבע' לכיתות ז'-ט'.

ההחלטה

עם סיום לימודיו התלבט על המשך דרכו והחליט לבסוף להקדיש שנה של עשייה חברתית בהתנדבות, במטרה להכיר תרבות אחרת ולהתנסות בעבודה עם קהלים אחרים והתנדב ל-ASYV, כפר נוער ליתומים ברואנדה (Agahozo Shalom Youth Village), דרך ה-JDC (הג'וינט העולמי).

לקראת הנסיעה עבר הכשרה של הארגון בפיתוח תכניות חינוכיות ועשייה וולונטרית. בכפר הילדים תפקידו להיות אחראי על החינוך הבלתי-פורמלי בכפר יחד עם אנשי צוות מקומיים.

 

כשאנחנו נמצאים מחוץ לסיטואציה, קשה לנו להבין מה מביא בן אדם למצב של נתינה ללא סייג לאנשים שהוא בכלל לא מכיר. שאלנו את נתן, אולי כדי לקבל ולו מושג קלוש –

מה ההתנדבות נותנת לך?

"ההתנדבות השנה נותנת לי המון! ולכן נתינה/התנדבות הם מילים בעייתיות לשימוש, כי הקבלה עצומה הרבה יותר. ישנן הרבה סיבות למה בחרתי להתנדב דווקא ברואנדה. אני אנסה להסביר כמה מהן –

  1. לעבוד ולהתמקצע לחיות תקופה ביבשת שונה לגמרי ממה שאני מכיר ביומיום, מאפשרים לי ללמוד המון על דרכים שונות לראות את הדברים – בחינוך, מבחינה טיפולית, מבחינת יחסים בין-אישיים ותפיסת חיים.
  2. רואנדה – ב-'94 המדינה עברה שואה בה – מיליון אנשים נרצחו בחודש! זו הייתה מלחמת אזרחים בגלל גזע. אנשים רצחו אחד את השני מדלת לדלת בין שכנים ובתוך המשפחות.
    היום אחרי 17 שנה זו המדינה הכי מתפתחת במזרח אפריקה. בישראל ישנן בעיות רציניות מאוד המבוססות על גזע ושנאת האחר. ברואנדה היו צריכים להגיע לתחתית שבתחתית, כדי להשלים עם העובדה שכדי לבנות חברה צריך לקבל את כל האזרחים שבה. מאוד מעניין אותי ללמוד ממדינה, שעברה את הנורא מכל, כדי אולי ללמוד מהטעויות שלהם ולהעביר אותם בארץ שלי ובחברה שלי.
  3. אחרי ארבע שנות לימודים, עבודה מעשית מעניינת מאוד, עבודה "רגילה" בבית-ספר ופעילות חברתית במסגרת היחידה למעורבות חברתית, היה לי חשוב לבחון את עצמי מבחינה מקצועית, כדי למצוא את הדרך המתאימה לי ביותר לפנות אליה בהמשך דרכי וכפרי-הנוער מאוד מעניינים אותי."

 

האם אתה מקבל משהו מעבר להכשרה ייחודית?

תעודות ותארים אקדמיים? לא…אני מקבל כאן ניסיון עשיר מאוד לעבודה בצוות מתרבות אחרת, ניסיון לעבודה עם נוער שההיסטוריה שלו לא משהו, בלשון המעטה, ניסיון בעבודה עם מלכ"ר עולמי NGO, להיות חלק מה-JDC, עבודה בכפר-נוער ועוד המון דברים שאי-אפשר לכתוב אותם על דף או בכלל לנסות ולהסביר אותם.

בקשר למחשבות מה לעשות כשאחזור לארץ…כרגע אני ממוקד בשנה הזאת ובעבודה שאני עושה כאן בכפר. כן, יש קצת מחשבות אולי להמשך לימודים וחיפוש עבודה בתחום, אבל כרגע זה ממש לא ממוקד. עיקר המחשבות הם על היומיום בכפר ואיך להפיק ממנו את המירב, איך להרגיש את השינוי הקטן, שאני יוצר בקרב הילדים ובני הנוער בכפר היתומים.

 

ההרגשה

להיות פעיל חברתי במסגרת היחידה למעורבות חברתית, נתן לי לחוות ולהתנסות. זה נראה לי המסלול הנכון והמתאים לי ביותר.

 

 

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

1 תגובה בבלוג חשיפה לצפון

  1. נועה חייט

    נתן יקר ואהוב מאוד! אשריך, ותודה שאתה. מתגעגעים..

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה