אנשים | מערכת חשיפה לצפון | 18.08.2015

לראשונה בארץ: בדיקות גנטיות לגילוי הנטייה לחלות בסרטן הערמונית

את הבדיקות עורך פרופ' דני ברקוביץ, מהמכללה האקדמית תל-חי
עוד בנושאים:

סרטן הערמונית הינו הסרטן השכיח ביותר בקרב גברים בעולם המערבי. כיום מעריכים שכ-10% ממקרי סרטן הערמונית קשורים בתורשה גנטית. למרות זאת, המודעות לכך בקרב הציבור היא נמוכה. עם התקדמות הביוטכנולוגיה פותחו במעבדות גליל גנטיק GGA בקצרין, בראשותו של פרופ' דני ברקוביץ, ראש התוכנית לתואר שני במכללה האקדמית תל-חי, בדיקות גנטיות המאפשרות לזהות במשפחות בעלות היסטוריה של סרטן, נטייה תורשתית לסרטן הערמונית ולסרטנים נוספים לפני שמתפתחים תסמינים.

לדברי פרופ' ברקוביץ ישנה חשיבות רבה לביצוע בדיקות גנטיות: "מידע על קיומה של מוטציה, יסייע לרופא המטפל  להבין טוב יותר את מאפייני המחלה, ויאפשר טיפול מיטבי. בנוסף, אותו חולה מצוי לרוב בסיכון גבוה להתפתחותם של גידולים נוספים, ויפיק תועלת מהגברת מאמצי המעקב לגילוי מוקדם של גידולים אלו ומקבלת טיפולים מונעים".

לאחרונה מתפתחים טיפולים ביולוגיים המיועדים רק לנשאים של מוטציות בגנים הקשורים לסרטן ומאפשרים תוספת טיפולית לחולה במידה והטיפול הרגיל אינו מספק. ההערכה היא שתהליך זה יימשך ויצבור תאוצה בשנים הקרובות.

"ישנה חשיבות רבה לביצוע הבדיקה גם לבני המשפחה" מוסיף פרופ' ברקוביץ "לאחר איתור המוטציה אצל החולה, ניתן לבדוק מי מבני המשפחה הבריאים נושאים אותה, ומי לא נושאים אותה. בני משפחה הנושאים את המוטציה מצויים בסיכון גבוה לחלות בסרטן. בשל הסיכון הגבוה, אותם בני המשפחה יופנו החל מגיל מוקדם לביצוע מעקב קפדני, שמטרתו איתור גידולים סרטניים בשלבים מוקדמים של המחלה (גילוי מוקדם מאפשר טיפול יעיל במחלה).

הבדיקה מומלצת לגברים עם סרטן הערמונית בגיל צעיר ( מתחת לגיל 60), גברים עם סרטן השד, גברים אשר להם מספר מקרים של סרטן הערמונית במשפחה, גברים אשר להם מספר מקרים של סרטן השד או השחלות במשפחה.

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה