מה חדש? | מערכת חשיפה לצפון | 30.03.2016

לקטת הפטריות

"חשוב לי מאד להשפיע ולחזק את המקום שבו גדלתי ובו אני חיה, אני מאמינה שההשפעה שלי צריכה להיות כאן", אומרת חוקרת הפטריות פרופ' סגולה מוצפי, העומדת בראש החוג למדעי המזון. הצטרפו למסע בעולם של עליסה בארץ הפלאות. מאת: אורנה ריין וחיים בלוצר

למעמדה כאחת החוקרות הבכירות בישראל בתחום המיקולוגיה, הגיעה פרופ' סגולה מוצפי, מהחוג למדעי המזון במכללה האקדמית תל-חי לא במקרה. הכל התחיל בשנות ה–80' במעבדת השירות לחקלאים שלימים הפכה למכון המחקר מיגל. בעצם, הכל התחיל הרבה קודם לכן, בבית אבן ישן, ששימש כבית ספר לילדי מושב מרגליות.

משרד קטן ופונקציונלי, נטול גינוני קישוט, הממוקם בבניין המדעים, משמש את פרופ' סגולה מוצפי בתפקידה כראש החוג למדעי המזון, אותו היא ממלאת בנוסף לעבודתה כחוקרת במיגל ולצד תפקידה כמרצה. מזה כשלושים שנים היא חוקרת היבטים שונים של אינטראקציות בין פטריות לסביבתן. רשימת המחקרים, פרסומים ומאמרים בהם השתתפה מאז החלה דרכה בפקולטה לחקלאות ברחובות ובמיגל ארוכה ומרשימה.

החדר הבולט בפשטותו, מייצג את דמותה הצנועה של פרופ' מוצפי, בתם של זוג הורים מעיראק שעלו לישראל בשנת 1951 והיו בין מקימי מושב מרגליות, הצופה מהרי נפתלי אל עמק החולה. "חשוב לי מאד להשפיע ולחזק את המקום שבו גדלתי ובו אני חיה, אני מאמינה שההשפעה שלי צריכה להיות כאן", אומרת החוקרת הגלילית, שמייחסת ערך רב לכך שאת מרבית מחקריה ופעילותה האקדמית היא מקיימת על הציר שבין המכללה האקדמית תל–חי ומיגל.

חוויות הלימודים הראשונות, הדחף לרכוש השכלה והחיים במושב היו שלושת אבני היסוד מהן צמח עולמה של מוצפי. היא גדלה בבית של הורים שנאלצו להפוך בעל כורחם לחקלאים, "הם היו זוג צעיר ומשכיל שבא מחיי העיר, הובאו אל ההר עם עוד כמה עולים כמותם, ונאמר להם להקים ישוב. לא היה להם מושג בכלום. בית הספר היסודי שבו למדתי במרגליות היה בנין אבן ישן ובו חדר אחד, שבו ישבנו ביחד, ילדים מכיתה א' עד ג' ולמדנו".

דבר אחד היה ברור לאביה – הוא ידאג לכך שילדיו ירכשו השכלה. לא ארך זמן רב עד שעברו ילדי המושב הקטן ללמוד בקרית שמונה. "למדנו בבית ספר תל–חי אותו ניהל אז צדיק נאור, שגם הוא עלה מעיראק, והנהיג מתכונת לימודים קפדנית, עם מסדר בוקר ומחוות נימוס כלפי המורים, בדיוק כפי שנהגו בעיראק". את לימודי התיכון עשתה בבית הספר דנציגר בקרית שמונה, שם החל מסלול ההצטיינות שלה בתחום המדעים: "היינו המחזור הראשון שסיים ללמוד במגמת ביולוגיה, ארבעה תלמידים. ראשונים כמו ראשונים, למדנו בביתו של המורה בימי שישי בבוקר…". כיום, כמעין סגירת מעגל, משמשת פרופ' מוצפי כמדענית מלווה של המגמה לביוטכנולוגיה בתיכון דנציגר.

המהפכה החקלאית

למרות הרקע העירוני של אמה ואביה שהיה מורה בהשכלתו האקדמית, הפכה החקלאות לחלק בלתי נפרד מחיי המשפחה ולכן החיבור לתחומי הביולוגיה והמדעים היה טבעית עבורה. "כל ההוויה שלנו היתה סביב חקלאות… בחופשות, בשבתות ובחגים עבדנו בקטיף נשירים במטעים, בלולי התרנגולות ובמה שנדרש במשק". ניסיון של שנה אחת בלימודי הוראה בסמינר המורות גורדון בחיפה, מיד אחרי שסיימה את התיכון, הוכיח לה ולאביה כי היא לא תלך בדרך שציפו ממנה, להיות מורה, והיא עזבה את הלימודים לטובת השירות הצבאי.

את המסלול האקדמי התחילה באופן טבעי בתחום הקרוב ללבה, בפקולטה לחקלאות ברחובות. לאחר שלוש שנים חזרה לגליל מצוידת בתואר ראשון ובמחשבה שתעבוד מספר חודשים בצפון ותמשיך ללימודי תואר שני.

"חברה המליצה לי על עבודה במעבדה קטנה בקרית שמונה", נזכרת כיצד הגיעה כצעירה למיגל ששימש כמרכז מעבדות לשירות החקלאים באזור. פרופ' דן לבנון, שעמד אז בראש המעבדות, קיבל את הסטודנטית שסיימה בהצטיינות לעבודה במעבדה למיקרו–ביולוגיה. מכאן כבר המשיכה לתואר שני בפקולטה ברחובות שאף אותו סיימה בהצטיינות, ואת המאסטר עשתה אצל פרופ' יגאל הניס בנושא היווצרותו של גוף הריבוי של פטריית השמפיניון.

השיחה עם פרופ' מוצפי מעניקה לעולם הפטריות מימד חדש. "חקרתי את הקשרים בין השמפיניון לחיידקים והסתבר שהפטרייה זקוקה לסוג מסוים של חיידקים שיימצאו בקרקע והם אלה הנותנים לה סיגנל לייצר גופי ריבוי". היא מסבירה  שכאשר טוב לפטרייה היא בכלל לא יוצאת מעל הקרקע, אלא מתקיימת כמו רשת חברתית חשאית של בני נוער החוגגים בעולם בלתי נראה, נסתר מעין. "רשת קורים עצומה זו הצומחת מתחת לפני האדמה נקראת תפטיר והיא יכולה לגדול ולגדול כל עוד לא צצות בפניה מגבלות פיזיות. תנאי מזג אוויר קשים, למשל, מהווים מגבלה עבור הפטרייה וכתגובה אליהם היא מייצרת את גוף הריבוי, הכובע – אותו כולם מכירים. כאשר יורד גשם, זהו סיגנל עבור התפטיר לייצר את גוף הריבוי מעל פני האדמה ובו נמצאים הנבגים".

ממחקר לטכנולוגיה יישומית

לאורך שנות המחקר הרבות שלה בתחום, חקרה פרופ' מוצפי סוגים שונים ורבים של פטריות. היא עוסקת בתחום המחקר השימושי ולעתים נשמעת נימת שליחות בדברה על תוצאות המחקרים ותרומתם של מדענים כמוה לרווחת חיי האדם, לבריאותו ולסביבה. "לפטריות ערך רב באספקטים שונים בחיי האדם, ואפשר להיעזר בהן לטובת האדם".

אחד ממחקריה מתמקד בתפקידן של הפטריות בניקוי רעלים מהסביבה (Mycoremediation), כלומר בבדיקת יעילותן של פטריות בתהליך הפירוק של תרכובות כימיות מגוונות. "זה מתחיל בשנות החמישים של המאה הקודמת, כשהתחילו לייצר חומרי הדברה כימיים נגד המלריה וכדי לקבל תוצאות אפקטיביות יצרו מולקולות עמידות מאוד בסביבה. הסתבר שלצד תפקידן הייעודי, חומרים אלה פוגעים גם בסביבה. ואז – בדור הבא של המדע – התחילו לחפש איך לפרק את החומרים הרעילים האלה. מכיוון שאנחנו עוסקים בתחום הפטריות, הידועות ביכולתן לפרק חומרי טבע קשים לפירוק, הוצע על–ידי אחד המדענים לבחון עד כמה ניתן להיעזר בהן לפירוק תרכובות ארומטיות שמנוניות וחומרי פסולת שונים".

את הדוקטורט עשתה מוצפי בנושא פירוק רעלים ביולוגיים על–ידי פטריות. תוצאות המחקר, שפורסמו במאמרים מדעיים, הפכו לטכנולוגיות יישומיות בניקוי הסביבה. "כשהתחלתי את המחקר היה ידוע כי האטרזין, חומר הדברה נגד עשבים שוטים, הינו חומר מאד קשה לפירוק שנשאר בקרקע, מגיע למים ואף פוגע ביצורים חיים שאינם המטרה שלו. עבדתי עם פטרייה שנקראת פלורוטוס, פטריית יער ירדן, אשר יכולה לגדול על קש ולפרק אותו. מצאנו שהיא יכולה לשנות את המולקולה של האטרזין מעט, וברגע שזה קורה, החומר נעשה זמין לחיידקים ומתפרק מהר מאד".

את תקופת הפוסט–דוקטורט החלה במכון וולקני, במחלקה לקרקע ומים אצל ד"ר רפי מנדלבאום. משם עברה לאוניברסיטת שפילד באנגליה, לחקור מערכת אנזימתית הנקראת ציטוכרום P-450, גורם אנזימתי המפרק רעלים אשר נמצא לא רק בפטריות ובחיידקים אלא גם בכבד של האדם.

הנושא קירב אותה לחקור את תחום הטיפול התרופתי כנגד פטריות. "לאחר כשנה בשפילד עברתי, יחד עם כל אנשי המעבדה, לאבריסוורט שבווילס. שכרתי בית מול האוקיאנוס, מקום מדהים. זו היתה דרך ארוכה עבורי- ממרגליות לאנגליה".

בשנת אלפיים חוזרת  הפטריולוגית לארץ, "עמדו בפני מספר אפשרויות בתחום תעשיית הביוטכנולוגיה והתלבטתי לאן ללכת, אבל הבית קרא לי". היא שבה למושב מרגליות, מיגל ולמכללה האקדמית תל–חי

בתמיכתו הרבה של מר יעקב ארזי ז"ל, אשר שמש כמנכ"ל מיגל במשך שנים ארוכות, היא חזרה לעסוק במחקרי פטריות, וכן לנהל את מעבדת השירות המיקרוביולוגית של מים ומזון. הפעם, עמד על הפרק מחקר חדש, על אקלום פטריית המורל – מורצ'לה, פטריית מאכל ששיעור הפופולריות שלה גואה בעולם הקולינרי.

פרופ' מוצפי מספרת כי המורל מאתגרת את חובבי פטריות בעולם. "זו פטרייה קשה לאקלום, ולמעלה מ–100 שנה מנסים לגדל אותה בתנאים מבוקרים, אך ללא הצלחה רבה", היא מסבירה, "חששתי, שהרי בעולם אף אחד לא הצליח לאקלם אותה, אז האם אני אצליח? לאחר שנה וחצי נרשמה ההצלחה לה קיווינו, ההיכרות המעמיקה שצברתי בנוגע לקשר בין הפטריות לסביבה עזרה לי לייצר את המצע הנכון ואת תנאי הסביבה המתאימים", אומרת מוצפי ולרגע נשמעת נימת גאווה בקולה, אך היא מצטנעת ומוסיפה שאחרי הכל במחקרים צריך גם אינטואיציה.

נראה שגם הסקרנות הבלתי נלאית של מוצפי מניעה אותה לחפש ולחקור בלי סוף. הצלחת אקלום המורצ'לה התווספה לשורה מרשימה של הצלחות במחקרי פטריות שעסקה בהם, ביניהם התפרסמו המחקרים על הכמהין וגילוי חומרים נגד הקנדידה, למשל.

לפני כשנתיים מונתה פרופ' מוצפי לעמוד בראש החוג הצעיר למדעי המזון שלומדים בו כ–130 סטודנטים מרחבי הארץ. החוג שם לו למטרה להקנות לסטודנטים מיומנויות אקדמיות וטכנולוגיות, כך שיוכלו להוות את גרעין אנשי המזון העתידיים בארץ.

"חשיבות המזון בארץ ובעולם הולכת וגדלה, בעיקר בנושא של מזון בריאות המקבל יותר ויותר תנופה כתופעה גלובלית וגם אצלנו בגליל", אומרת ראש החוג למזון ומבקשת להדגיש את מיקומן המכובד של הפטריות במזון העתיד. "היום נעשים מחקרים רבים בעולם על האספקטים הבריאותיים שלהן, סגולותיהן התרפויטיות, תפקידן במערכת החיסונית ושימוש בהן כתוספי מזון", גם המחקר במעבדה של פרופ' מוצפי עוסק ביצור חומרי טבע מטייבי בריאות על–ידי פטריות.

במשולש שבין מושב מרגליות, המכללה האקדמית תל–חי ומכון מיגל נמתחים קורי חייה של מומחית הפטריות. סגולה מוצפי מודעת היטב לתנאי השטח ותלאות המסע שעשתה ממושב העולים החקלאי בפריפריה אל מעבדות המחקר. נראה כי אחת מסגולותיה היא המסירות הגדולה לעולם המדע, תוך חיבור חזק לשורשי המקום בו גדלה. גם היא, כמו הפטריות אותן היא חוקרת, מזהה את תנאי הסביבה ומקיימת יחסי גומלין אתם. את תואר הפרופסור קיבלה מוצפי בתקופת נשיאותו של פרופ' יונה חן. "טוב שיש מכללה כמו תל–חי, המאפשרת לנשים להתקדם ולהתברג בתוכה", היא אומרת.

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

47 תגובות בבלוג חשיפה לצפון

 1. האם אתה מחפש הלוואה דחופה? אם כך חלים כעת בריבית של 3%. צור קשר היום בדוא"ל: (richardcosmos5@gmail.com)

  האם אתה מחפש הלוואה דחופה? אם כך חלים כעת בריבית של 3%. צור קשר היום בדוא"ל: (richardcosmos5 gmail.com)

 2. אנו נותנים הלוואות מ 5,000 $ ל 100,000,000 $ בריבית 3% אם מעוניינים ליצור איתנו קשר בכתובת: (richardcosmos5@gmail.com) הצעת הלוואה דחופה.

  אנו נותנים הלוואות מ 5,000 $ ל 100,000,000 $ בריבית 3% אם מעוניינים ליצור איתנו קשר בכתובת: (richardcosmos5 gmail.com)

  הצעת הלוואה דחופה.

 3. האם אתה צריך הלוואה? אם כן, דוא"ל: (dakany.endre@gmail.com) לפרטים נוספים.

  האם אתה צריך הלוואה? אם כן, דוא"ל: (dakany.endre gmail.com) לפרטים נוספים.

 4. דונלד ואנס

  שלום

  אתה צריך הלוואה? האם ברצונך ליישב את החשבונות שלך? האם אתה רוצה להיות יציב מבחינה כלכלית? לבירורים וליישומים, אנא שלח לנו דוא"ל לכתובת vancecreditfirm@outlook.com

  כל טוב
  דונלד ואנס
  vancecreditfirm@outlook.com

  הצעה הלוואה חירום

 5. דרק דאגלס

  שלום,

  האם אתה צריך הלוואה נוחה לשביעות רצונכם? אנו מציעים הלוואה בהישג יד בריבית 3% זמין עבור לווים מקומיים ובינלאומיים. אנו מוסמכים, אמין, אמין, יעיל, מהיר ודינמי שיתוף פעולה. אנו נותנים את ההלוואה לטווח ארוך מ 2 עד 50 שנים מקסימום.

  האם אתה צריך הלוואה ישירה, קלה ובמחיר סביר לשלם חוב, להקים עסק או מסיבות אחרות? אם כן, פנה אלינו עם הבקשה שלך הלוואה.

  הצעה זו לאנשים רציניים.

  נא לחזור אלינו, אם מעוניינים, באמצעות easyloanfirm2020@gmail.com

  אנחנו מוסמכים,
  אמין, יעיל, מהיר ודינמי.

  כל טוב,
  דרק דאגלס
  easyloanfirm2020@gmail.com

 6. האם אתה צריך הלוואה? אם כן, דוא"ל: (dakany.endre@gmail.com) לפרטים נוספים.

  האם אתה צריך הלוואה? אנו מציעים כל מיני הלוואות מתוך סכום מינימלי של 5,000 $ עד מקסימום של 500,000,000 $ אם אתה מעוניין לפנות אלינו באמצעות דוא"ל: (dakany.endre gmail.com)

  הצעת הלוואה דחופה.

 7. שלום, אתה צריך הלוואה אם ​​כן, פנה (richardcosmos5@gmail.com) לקבלת מידע נוסף אלוהים יברך.

  האם אתה צריך הלוואה? הלוואות אישיות? הלוואות עסקיות? הלוואות משכנתא? מימון חקלאי ומימון פרויקטים? אנו נותנים את כל סוגי הלוואות בריבית של 3%! דוא"ל ליצירת קשר; (richardcosmos5 gmail.com)

  הצעת הלוואה דחוף.

 8. האם אתה צריך דחוף הלוואות? אם כן צור איתנו קשר בדוא"ל: (dakany.endre@gmail.com)

  האם אתה צריך דחוף הלוואות? אם כן צור איתנו קשר בדוא"ל: (dakany.endre gmail.com)

  הצעת הלוואה דחוף.

 9. אתה צריך הלוואה דחוף? צור קשר: (dakany.endre@gmail.com) לקבלת מידע נוסף על ההלוואה.

  אתה צריך הלוואה דחוף? צור קשר: (dakany.endre gmail.com) לקבלת מידע נוסף על ההלוואה.

  הצעת הלוואה.

 10. Александр

  שלום,

    אני מר, אלכסנדר Kroos, רשום רשום ההלוואה
  מַשׁאִיל. אני נותן הלוואות בין 5,000 יורו ל 1,000,000.00 יורו כנה
  יחידים בשיעור ריבית של 3% לתקופה של 5-25 שנים לפי הענין
  לִהיוֹת. הפרעון יהיה בתשלומים חודשיים אשר יתחילו 3
  חודשים לאחר קבלת ההלוואה. אנו נותנים הלוואות בריבית הנמוכה ביותר
  שיעור של 3% השירותים שניתנו כוללים:
    הלוואות אישיות
    הלוואות סטודנטים
    הלוואות עסקיות

     אם אתה מעוניין לקבל הלוואה מאיתנו, פנה אלי דרך
  E-mail, realityloanfirm5@gmail.com

  חברת ההלוואות האמיתית

 11. אתה צריך הלוואה דחוף? צור קשר: (dakany.endre@gmail.com) לקבלת מידע נוסף על ההלוואה.

  היי מחפשי הלוואה, צריך הלוואה חירום כדי להתחיל עסק, הלוואות חוב? קניית מכונית או בית? אם כן, דאגה לא יותר, כי אנחנו מציעים כל מיני סוגים של הלוואה בריבית נמוכה ובמחיר סביר של 2%, ללא אבטחה וללא בדיקת אשראי.פשוט פנה אלינו על ידי: (dakany.endre gmail.com)

  הצעת הלוואה דחופה.

 12. אתה צריך הלוואה? אם כן שלח לנו דוא"ל: (dakany.endre@gmail.com)

  אתה צריך הלוואה? אם כן שלח לנו דוא"ל: (dakany.endre gmail.com)

  הצעת הלוואה דחופה.

 13. אתה צריך הלוואה דחוף? צור קשר: (dakany.endre@gmail.com) לקבלת מידע נוסף על ההלוואה.

  אתה צריך הלוואה דחוף? צור קשר: (dakany.endre gmail.com) לקבלת מידע נוסף על ההלוואה.

  הצעת הלוואה דחופה.

 14. האם אתה צריך דחוף, מאובטחת ומהירה הלוואה? צור קשר:(dakany.endre@gmail.com)

  אנו מציעים הלוואות שונות ליחידים (הלוואה אישית) ולשתף פעולה גופים בריבית של 3% לשנה. זה כדי לעזור לך לעמוד בהתחייבויות הפיננסיות שלך במיוחד עם המשבר הפיננסי העולמי הולך. אתה יכול לשאול בין 1,000 – 500,000,000 (פאונד, יורו או דולר) עבור שאלות נוספות, אנא פנה אלינו באמצעות דוא"ל (dakany.endre gmail.com) בברכה.

  הצעת הלוואה דחופה.

 15. דרק דאגלס

  תשומת הלב,

  האם אתה ברצינות מחפש הלוואה להקים עסק או לשלם את החשבונות שלך? האם אתה נדחה על ידי הבנק או אחרים המלווים? דאגה לא יותר עבור אנחנו כאן כדי לתת לך את מה שאתה כבר מחפש ללא כל עיכוב או בעיה, אנא פנה אלינו באמצעות דוא"ל בהמשך לפרטים נוספים היום;

  דוא"ל: easyloanfirm2020@gmail.com

  בברכה
  דרק דאגלס
  easyloanfirm2020@gmail.com

  3% הלוואה ההצעה

 16. אתה צריך הלוואה דחוף? צור קשר: (dakany.endre@gmail.com) לקבלת מידע נוסף על ההלוואה.

  האם אתה צריך הלוואה לגיטימית, אנו מציעים הלוואה בריבית 3%. אנו מציעים הלוואות פרטיות וחברות. אם אתה מעוניין לפנות אלינו בחביבות באמצעות (dakany.endre gmail.com)

  הצעת הלוואה דחופה.

 17. אתה צריך הלוואה דחוף? צור קשר: (dakany.endre@gmail.com) לקבלת מידע נוסף על ההלוואה.

  צריך הלוואה דחופה לשלם את החוב שלך? האם אתה צריך הלוואה כדי להתחיל עסק חדש? האם אתה צריך הלוואה אישית? אנו מציעים את כל סוגי ההלוואות בריבית של 2%. צור קשר היום בדוא"ל: (dakany.endre(a)gmail.com)

  הצעת הלוואה דחופה.

 18. האם אתה צריך הלוואה? אם כן, דוא"ל: (dakany.endre@gmail.com)

  אנו מציעים הלוואות שונות ליחידים (הלוואה אישית) ולשתף פעולה גופים בריבית של 3% לשנה. זה כדי לעזור לך לעמוד בהתחייבויות הפיננסיות שלך במיוחד עם המשבר הפיננסי העולמי הולך. אתה יכול לשאול בין 1,000 – 500,000,000 (פאונד, יורו או דולר) עבור שאלות נוספות, אנא פנה אלינו באמצעות דוא"ל (dakany.endre(a)gmail.com) בברכה.

  הצעת הלוואה דחופה.

 19. צריך קשר הלוואה;(dakany.endre@gmail.com)

  האם אתה זקוק דחוף הלוואות? אנו מציעים הלוואה מכל הסוגים לאנשים פוטנציאליים, החברה, גופים עסקיים כמו גם ארגונים. האם אתה זקוק להלוואות הרשומות ומאושרות? אם מעוניינים, להגיע אלינו היום. דוא"ל: (dakany.endre(a)gmail.com)

  הצעת הלוואה דחופה.

 20. האם אתה צריך הלוואה? אם כן, דוא"ל: (dakany.endre@gmail.com)

  אני משאיל כסף, אני מציע הלוואה כל היום, אני מציע גם הלוואה אישית הלוואה עסקית, ואני מציע לטווח קצר לטווח ההלוואה לטווח אז אם אתה מעוניין, אין בעיה, אני רוצה רק ליצור איתי קשר עכשיו באמצעות כתובת הדוא"ל שלי (dakany.endre(a)gmail.com)

  הצעת הלוואה.

 21. Mr Jamie

  שלום חברים,

  האם אתה זקוק דחוף ההלוואה? מקבל הלוואה בחברה זו היא הזדמנות דינמית בחיים, אנו מציעים הלוואה בשיעור של 2%, לעשות אתנו קשר על כתובת דוא"ל זו; {jamie.dimon_kredit@hotmail.com} ובאלוהים אנו סומכים כי אנחנו טובים במתן הלוואות לאנשים שמחפשים אותו; ואנחנו לא עיכוב בעסקה אנחנו תמיד על תשומת הלב הלקוחות שלנו בזמן, ואנחנו גם נותנים להם את העדיפות הטובה ביותר שהם צריכים או רוצים מאיתנו, אנו מציעים הלוואות עסקיות, הלוואות רכב, הלוואות govt לשלם חשבונות, אם מעוניינים לעשות לחזור לבקש את ההלוואה שלך עכשיו, {jamie.dimon_kredit@hotmail.com}

  טופס בקשה להלוואה ולמלא.

  (1) שם מלא:
  (2) מדינה:
  (3) כתובת:
  (4) מדינה:
  (5) מצונזר:
  (6) מצב משפחתי:
  (7) קרוב משפחה:
  (8) עיסוק:
  (9) מספר טלפון נייד:
  (10) מקום העבודה במקום העבודה:
  (11) הכנסה חודשית:
  (12) סכום ההלוואה הנדרש:
  (13) משך ההלוואה:
  (14) מטרת ההלוואה:
  (15) האם יישמת בעבר ?:
  (16) האם אתה מבין אנגלית ?:

  שם: ג'יימי דימון
  דוא"ל החברה:jamie.dimon_kredit@hotmail.com

  כל טוב

  מר ג'יימי. /מנכ"ל/

 22. צריך קשר הלוואה;(dakany.endre@gmail.com)

  אתה צריך הלוואה דחוף? אנו נותנים הלוואות עסקיות, הלוואות אישיות, הלוואות לסטודנטים, הלוואות רכב וכו ', אם אתה מעוניין לפנות אלינו באמצעות: (dakany.endre(a)gmail.com)

  הצעת הלוואה דחוף.

 23. האם אתה צריך הלוואה? אם כן, דוא"ל: (dakany.endre@gmail.com) לפרטים נוספים.

  שלום, אתה יכול לקבל הלוואה מהירה ומהירה באמצעות האוצר באינטרנט. אנו מציעים מ 2000 $ ל 300,000,000.00 $, עם ריבית נמוכה של רק 2% לשנה לקבלת מידע נוסף. פרטים ויישום, אנא צור קשר כאן: (dakany.endre(a)gmail.com)

  הצעת הלוואה.

 24. דרק דאגלס

  תשומת הלב,

  האם אתה ברצינות מחפש הלוואה להקים עסק או לשלם את החשבונות שלך? האם אתה נדחה על ידי הבנק או אחרים המלווים? דאגה לא יותר עבור אנחנו כאן כדי לתת לך את מה שאתה כבר מחפש ללא כל עיכוב או בעיה, אנא פנה אלינו באמצעות דוא"ל בהמשך לפרטים נוספים היום;

  דוא"ל: easyloanfirm2020@gmail.com

  בברכה
  דרק דאגלס
  easyloanfirm2020@gmail.com

  3% הלוואה ההצעה

 25. האם אתה רוצה ללוות כסף? אם כן צור קשר היום בדוא"ל: (dakany.endre@gmail.com)

  אתה צריך הלוואה דחוף לשלם חשבונות, להשקיע יותר על העסק שלך, קנה רכב הבית, פנה לדואר אלקטרוני: (dakany.endre(a)gmail.com) לקבלת מידע נוסף עבור טופס הבקשה להלוואה.

  הצעת הלוואה דחוף.

 26. אתה צריך הלוואה? אם כן שלח לנו דוא"ל בכתובת: (richardcosmos5@gmail.com)

  אתה צריך הלוואה ? אנחנו הלוואה פרטית משאיל rendering את ההלוואה ב 3%, צרו קשר (richardcosmos5(a)gmail.com) היום לקבלת מידע נוסף.

  הצעת הלוואה דחופה.

 27. אתה צריך הלוואה? אם כן שלח לנו דוא"ל בכתובת: (richardcosmos5@gmail.com)

  אתה צריך הלוואה ? אנחנו מלווים הלוואה פרטית טיוח הלוואה ב 3%, צרו קשר; (richardcosmos5(a)gmail.com) היום לקבלת מידע נוסף.

  הצעת הלוואה.

 28. אתה צריך הלוואה? אם כן שלח לנו דוא"ל בכתובת:(richardcosmos5@gmail.com)

  האם אתה צריך אישי, עסקים או הלוואות להשקעה בריבית נמוכה ומהירה? שלח לנו מייל עכשיו לקבלת מידע נוסף באמצעות: (richardcosmos5(a)gmail.com)

  הצעת הלוואה.

 29. אתה צריך הלוואה? אם כן שלח לנו דוא"ל: (dakany.endre@gmail.com)

  האם אתה מחפש הלוואה דחופה? אם כך חלים כעת בריבית של 3%. צור קשר היום בדוא"ל: (dakany.endre(a)gmail.com)

  הצעת הלוואה דחופה.

 30. Mr Josh Hawley

  שלום,
  אני מר ג 'וש Hawley, הלוואה אישית משאיל המספק הלוואה של הזדמנות לחיות ליחידים, מוסדות, ארגונים, וכו' רק ב 2% ללא ריבית ללא בטחונות …. האם אתה צריך הלוואה מיידית כדי לשלם את החוב שלך או אתה צריך הלוואה כדי לשפר את העסק שלך? נדחית על ידי בנקים ומוסדות פיננסיים אחרים? אתה צריך הלוואה קונסולידציה או משכנתא? כל הדאגות שלך נגמרו כי אנחנו כאן כדי להפוך את כל הבעיות הפיננסיות שלך משהו של העבר.
  צור קשר באמצעות דוא"ל על (Joshhawleyloanfirm@gmail.com) לפרטים נוספים ..

  בברכה!

 31. kroos

  שלום,

     האם אתה מעוניין בתמיכה כספית? הנה ההזדמנות שלך לקבל תמיכה כספית. צור קשר עם הדוא"ל הבא: realityloanfirm5@gmail.com

  אנו מעניקים עזרה כספית

 32. האם אתה צריך הלוואה? אם כן, דוא"ל: (dakany.endre@gmail.com) לפרטים נוספים.

  אנו מציעים מגוון רחב של כספים, כולל: הלוואה אישית, הלוואה הביתה, חוב קונסולידציה הלוואות, הלוואות רכב, הלוואה חקלאית, הלוואות עסקיות הלוואות החברה בריבית של 2% לשנה והוא קבוע. אנא צור איתנו קשר באמצעות דוא"ל: (dakany.endre(a)gmail.com) לקבלת מידע נוסף.

  הצעת הלוואה.

 33. צריך הלוואה לפנות אלינו: (richardcosmos5@gmail.com)

  האם אתה צריך הלוואה? אנו מציעים כל מיני סוגים של הלוואה מתוך הסכום המינימלי של 2,000 יורו עד מקסימום של 500,000,000 יורו אם אתה מעוניין לפנות אלינו בדוא"ל: (richardcosmos5(a)gmail.com)

  הצעת הלוואה.

 34. האם אתה צריך הלוואה? אם כן, דוא"ל: (richardcosmos5@gmail.com) לפרטים נוספים.

  האם אתה צריך הלוואה? הלוואות אישיות? הלוואות עסקיות? הלוואות משכנתא? מימון חקלאי ומימון פרויקטים? אנו נותנים את כל סוגי הלוואות בריבית של 2%! דוא"ל ליצירת קשר; (richardcosmos5(a)gmail.com)

  הצעת הלוואה.

 35. SERGEY YAKUBOVA

  מבצע ההלוואה ללא הגבלה

  שלום,

  מה הם הצרכים הפיננסיים שלך?
  אנחנו נותנים הלוואות מינימום של $ 2,000.00 עד למקסימום של 100,000,000.00 $ עם משך נוח כי טווחי 1 עד 30 שנים בריבית נמוכה מאוד של 3%. צור קשר באמצעות דוא"ל: constantloanfirm1@gmail.com

  האם אתה צריך הלוואה עסקית?
  האם אתה צריך הלוואה אישית?
  האם אתה רוצה לקנות מכונית?
  האם אתה רוצה למחזר?
  האם אתה צריך משכנתא?

  האם אתה צריך הון ענק כדי להתחיל את ההצעה העסקית שלך או הרחבה? האם איבדת תקווה ואתה חושב שאין מוצא, והנטל הכספי שלך עדיין מתמיד?
  אנא אל תהססו לפנות אלינו עבור שיתוף פעולה עסקי אפשרי

  צור קשר באמצעות דוא"ל: constantloanfirm1@gmail.com
                                      קבועה

 36. דרק דאגלס

  שלום

      האם אתה צריך הלוואה דחופה כדי לפתור את הצרכים הפיננסיים שלך? אנו מציעים הלוואות החל 2,000.00 עד 50,000,000.00, אנחנו אמין, חזק, מהיר ודינמי, ללא בדיקת אשראי ומציע 100% ערבויות הלוואות זרות במהלך תקופת ההעברה.

      אנחנו גם הוציא הלוואה כל מטבע עם 3% ריבית עבור כל ההלוואות …. אם אתה מעוניין לחזור אלינו באמצעות דוא"ל זה.

  נא לחזור אלינו, אם מעוניינים, באמצעות easyloanfirm2020@gmail.com

  בברכה,
  מר דרק דאגלס
  easyloanfirm2020@gmail.com

  3% הלוואה הצעה

 37. Silvia

  הימנע המלווים שקר. אני עדה קיבלתי את ההלוואה של 10000 € ב דוא"ל: angelemaurin@outlook.com

 38. Silvia

  1

  הימנע המלווים שקר. אני עדה קיבלתי את ההלוואה של 10000 € ב דוא"ל: angelemaurin@outlook.com

 39. claudia

  הימנע המלווים שקר. אני עדה קיבלתי את ההלוואה של 10000 € ב דוא"ל: angelemaurin@outlook.com

 40. צריך קשר הלוואה;richardcosmos5@gmail.com

  אתה צריך הלוואה דחוף? אנו מספקים הלוואות עסקיות, הלוואות לצרכנים, הלוואות לסטודנטים, הלוואות רכב, וכו 'אם אתה מעוניין, פנה אלינו באמצעות דוא"ל: (richardcosmos5(a)gmail.com)

  הצעת הלוואה דחוף.

 41. אם אתה צריך כסף צור קשר; (georgeanderson.loanfirm255@gmail.com)

  האם אתה צריך הלוואות עבור פרויקטים, השקעות, הלוואות אישיות, הלוואות לדיור, הלוואות לסטודנטים, הלוואות קונסולידציה ופרויקטים שונים? האם אתה צריך אשראי כדי להתחיל עסק קטן, בינוני או גדול? האם אתה צריך הלוואה כדי לבנות בית או הלוואה לרכב? האם אתה צריך שכירות לקנות ציוד מכונה? ג 'ורג' אנדרסון אשראי נותן לך את כל התשובות שלך לבעיה, אנו מספקים 2% ריבית, העסקאות שלנו הם מהירים, בטוח ונוח. מי רוצה לקבל אשראי מאיתנו, אנא פנה אלינו (georgeanderson.loanfirm255(a)gmail.com)

  הצעת הלוואה.

 42. צריך כסף? כן צור קשר:(richardcosmos5@gmail.com)

  האם אתה צריך הלוואה? אנו מציעים כל מיני סוגים של הלוואה מתוך הסכום המינימלי של 2,000 יורו עד מקסימום של 500,000,000 יורו אם אתה מעוניין לפנות אלינו בדוא"ל: (richardcosmos5(a)gmail.com)

  הצעת הלוואה.

 43. Bill Johnson

  קבלת הלוואה לגיטימית תמיד היה בעיה ענקית ללקוחות שיש להם בעיה כלכלית צריך פתרון זה. הנושא של אשראי ובטחונות הם משהו כי הלקוחות תמיד מודאגים כאשר מחפשים הלוואה מ לגיטימי משאיל. אבל .. עשינו את ההבדל בענף ההלוואות. אנחנו יכולים לארגן הלוואה מתוך טווח של $ 5,000.00 USD ל $ 500,000.000.00 USD נמוך כמו ריבית 3% חביב להגיב מיד לדוא"ל זה: billjohnson.loanfirm011@gmail.com

  השירותים שלנו כוללים את הפעולות הבאות:

  איחוד החוב

  משכנתא שנייה

  הלוואות עסקיות

  הלוואות אישיות

  הלוואות בינלאומיות

  הלוואה עבור כל סוג

  הלוואה משפחתית
  אנו מממנים המשרד הלוואה בקנה מידה קטן, מתווכים, מוסדות פיננסיים בקנה מידה קטן יש לנו הון בלתי מוגבל. לפרטים נוספים ללכת על רכישת הלוואה פנה אלינו, חביב להגיב מיד לדוא"ל זה: billjohnson.loanfirm011@gmail.com

  מר ביל ג'ונסון

 44. fred

  קבל את ההלוואה עכשיו בתוך 48 שעות

  יום טוב

  האם אתה רוצה להיות יזם, להתחיל פרויקט או לקנות דירה או האם אתה בכל קושי פיננסי, העזרה שלך מגיע עכשיו, איבדת לישון מנסה להשיג הלוואה, לא נותנים לחלומות שלך למות, פנה מר פרד לארי, עבור הלוואה מהירה ואמינה.

  אנו מציעים אלה סוג של הלוואה להלן:

  1 הלוואה לחברה
  2. הלוואה עסקית
  3. הלוואה דירה
  4. הלוואה אוטומטית
  5. הלוואה לרכב וכו '

  אנו מציעים הלוואות ללקוחות רציניים כנים אשר מוכנים לשתף פעולה איתנו ב 3% ריבית, מ 100,000.00 יורו ל 500,000,000,000.00.

  צור איתנו קשר במהירות באמצעות הדוא"ל שלנו (fredlarryloanfirm@gmail.com) או (fredlarryloanfirm@hotmail.com)

  מספר טלפון: +2347061892843
  סקייפ: fredlarry12

  חתם
  מנהל
  מר פרד לארי

 45. fred

  קבל את ההלוואה עכשיו בתוך 48 שעות

  יום טוב

  האם אתה רוצה להיות יזם, להתחיל פרויקט או לקנות דירה או האם אתה בכל קושי פיננסי, העזרה שלך מגיע עכשיו, איבדת לישון מנסה להשיג הלוואה, לא נותנים לחלומות שלך למות, פנה מר פרד לארי, עבור הלוואה מהירה ואמינה.

  אנו מציעים אלה סוג של הלוואה להלן:

  1 הלוואה לחברה
  2. הלוואה עסקית
  3. הלוואה דירה
  4. הלוואה אוטומטית
  5. הלוואה לרכב וכו '

  אנו מציעים הלוואות ללקוחות רציניים כנים אשר מוכנים לשתף פעולה איתנו ב 3% ריבית, מ 100,000.00 יורו ל 500,000,000,000.00.

  צור איתנו קשר במהירות באמצעות הדוא"ל שלנו (fredlarryloanfirm@gmail.com) או (fredlarryloanfirm@hotmail.com)

  מספר טלפון: +2347061892843
  סקייפ: fredlarry12

  חתם
  מנהל
  מר פרד לארי.

 46. Charles Din

  היי

  האם אתה צריך הלוואה מכל סוג שהוא? אנו מציעים את כל סוגי ההלוואות בשפל
  ריבית של 2%.

  אנא פנה אלינו בכתובת charles_din@hotmail.com לקבלת מידע נוסף.

  תודה

 47. צריך הלוואות? אם כן דואר אלקטרוני:(richardcosmos5@gmail.com)

  האם אתה צריך הלוואה מהירה עם ריבית 2% לשלם חשבונות או לממן עסק? אם כן, פנה אלי בדוא"ל שלי: (richardcosmos5(a)gmail.com) תן לי להיות המדריך שלך.

  הצעת הלוואה.

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה