אירועים | מערכת חשיפה לצפון | 13.03.2018

כנס תל חי והגליל בסימן 70 שנה

ביום חמישי האחרון התקיים במכללה כנס בנושא ציונות התיישבות 70 למדינת ישראל. יום זה בדר"כ מצוין בתאריך העברי שבו נפלה תל חי בשבי יא' באדר וביום זה טרומפלדור ו-8 מגיני תל חי נהרגו בקרבות
עוד בנושאים:

ביום חמישי האחרון התקיים במכללה כנס בנושא ציונות התיישבות 70 למדינת ישראל.
יום זה בדר"כ מצוין בתאריך העברי שבו נפלה תל חי בשבי יא' באדר וביום זה טרומפלדור ו-8 מגיני תל חי נהרגו בקרבות ההגנה.
ניתן היה להרגיש את האווירה הטובה והאופטימית בקרב המרצים בכנס.

ד"ר גדעון שטחל דיבר על כך שהציונות לא הגיעה מתוך האנטישמיות כמו שניתן להבין ולחשוב באופן סטיגמטי. רוב הקהל היה מורכב מתלמידים בכיתה יא' מבית ג'אן. גדעון היה מאוד נחרץ והחלטי ונתן לנו את השקפת עולמו בצורה רצינית. הוא היה מאוד להוט כשדיבר על ציונות והוא היה מאוד ביקורתי על דרך החינוך היום. נראה שכל מטרתו היא להסביר לנו שהציונות לא נולדה מאנטישמיות. לטענתנו, כבוד והדדיות בין בני אדם יכולים להסבר כיצד נוצרה הציונות. ניתן היה להבין מדבריו שבשנים האחרונות רבים מאזרחי המדינה מרגישים בלבול זהות ובעיה של הגדרה עצמית. למרות זאת, מדינת ישראל במהלך 70 שנות קיומה הפכה להיות דמוקרטית. זוהי הצלחה אדירה אך אנחנו רק באמצע הדרך של הגשמת הציונות ואסור לנו לנוח על זרי דפנה. השלום עוד רחוק מאיתנו. כדי שהציונות תמשיך להתקיים גם ב-70 שנה הבאות, עלינו להמשיך להאמין במדינה, לשמור על השפה העברית, להמשיך לשמור על קיומה של מדינה דמוקרטית, להמשיך ולשפר את יעילותה.

עלינו לטפל בנושא השסעים בחברה בצורה יותר טובה.

עלינו להשתמש בציונות כדי לבנות חברה טובה יותר ושוויונית. אם לא נטפל עכשיו המצב רק יחמיר.

ד"ר אמיר גולדשטיין – ידע בצורה חכמה לחבר את התיכוניסטים מבית ג'אן לסיפור ההיסטורי של האוכלוסייה בעמק החולה בימי הקמת המדינה. את אמיר זה תמיד מעניין לשמוע לא משנה אם שמעתי את הסיפור שלו כבר כמה פעמים, זה תמיד כיף לשמוע שוב.

אמיר התייחס להיסטוריה בשילוב השייכות הדרוזית. הוא סיפר על יחסי שכנות טובה שהיו בין יהודים לערבים. מסתבר שבית החאן מרכז הצעירים כיום בקרית שמונה היה שייך לאוכלוסייה הערבית שהתגוררה כאן.

מלחמת העצמאות התחילה להשפיע על יחסי השכנות היה קשה לשמור על האווירה. נתיבה בן יהודה פרסמה מכתב על תחושותיה – ביקשה לא לשמוח במוות האויב. נושא קצת טעון אבל אמיר ידע לתאר זאת בצורה ממש מעניינת ומעוררת מחשבות.

כמובן שאיך אפשר בלי סוגיית גירוש הפליטים הערבים. נושא שתמיד מעורר מחלוקות ושאלות והפעם עבר בצורה מאוד חלקה.

סיפור מותו של יוסף טרומפלדור ומי שהרג אותו כאמל חוסין, תמיד מעלה מחשבות כיצד פעם הצליחו לחיות ערבים ויהודים ביחסי שכנות כאלה טובים ואפשר היה לבקר בסוריה ולבנון ולא הייתה גדר שהפרידה ביננו. אחכה בקוצר רוח לשמוע עוד הרצאות בנושא זה.

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה