לימודים | מערכת חשיפה לצפון | 26.12.2012

התרופה המהפכנית ללוקמיה: מחקרו של פרופ' גידי גרוס, דקן הפקולטה למדעים וטכנולוגיה במכללה האקדמית תל-חי

מאמר שפרסמו בשנת 89' הוא אבן היסוד לכל המחקרים בתחום ובכללם עשרות ניסויי פיילוט וניסויים קליניים המתבצעים כיום במספר מרכזים רפואיים גדולים (עדיין לא בישראל) ומכוונים כנגד סוגים שונים של סרטן, ביניהם גידולים מוצקים – לדעת רבים זוהי היום הגישה המבטיחה ביותר לטיפול בסרטן.

מחקר שערך פרופ' גידי גרוס מהמכללה האקדמית תל-חי יחד עם פרופ' זליג אשחר במכון ויצמן הוביל לפריצת הדרך המהפכנית בטיפול בלוקמיה ולריפויה של הילדה האמריקאית אמילי וויטהד באמצעות נגיף איידס מהונדס.

 

סיפורה של הילדה האמריקאית אמה (אמילי) ווייטהד, אשר פורסם לאחרונה הוא סיפור מדהים על פיתוח תרופה מהפכנית המצילה חיים. אמילי לקתה בסרטן דם הנפוץ יחסית אצל ילדים ולאחר שלא הגיבה יותר לכימותרפיה המקובלת הגיעה לביה"ח לילדים בפנסילבניה, שם טופלה בהצלחה באמצעות גישה חיסונית-גנטית חדשנית העושה שימוש בלימפוציטים מטיפוס 'טי' מהונדסים של החולה והייתה בכך לילדה הראשונה בעולם לקבל טיפול זה.

בנוסף לאמילי ישנם חולי סרטן נוספים, אשר טופלו עד כה בהצלחה בגישה זו, חלקם חיים לאחר הטיפול, כבר למעלה משנתיים וחצי, מבלי שניתן לגלות תא סרטני בגופם וזאת לאחר שהוגדרו לפני הטיפול כסופניים. נכון לעכשיו, זהו גם מצבה של אמילי כבר כשמונה חודשים.

הגישה בה טופלו אמילי והחולים האחרים פותחה במכון ויצמן למדע עוד בסוף שנות ה-80 ומבוססת למעשה על עבודת הדוקטורט של פרופ' גידי גרוס, דקן הפקולטה למדעים וטכנולוגיה במכללה האקדמית תל-חי, אשר התבצעה בהנחייתו של פרופ' זליג אשחר במחלקה לאימונולוגיה. מאמר שפרסמו בשנת 89' הוא אבן היסוד לכל המחקרים בתחום ובכללם עשרות ניסויי פיילוט וניסויים קליניים המתבצעים כיום במספר מרכזים רפואיים גדולים (עדיין לא בישראל) ומכוונים כנגד סוגים שונים של סרטן, ביניהם גידולים מוצקים – לדעת רבים זוהי היום הגישה המבטיחה ביותר לטיפול בסרטן.

לצידה של גישה זו נבחנים כיום במעבדות מחקר ובמרכזים רפואיים רבים כיווני טיפול נוספים המגייסים תאי 'טי', מהונדסים או טבעיים, כדי להילחם בסרטן. על-מנת להיות נגישים עבור כל החולים, להשיג יעילות קלינית מקסימאלית ולהתאים לטווח רחב, ככל הניתן של סוגי סרטן, חייבים הפרוטוקולים הקליניים להתגבר על כמה מכשלות מהותיות. מכשלות אלו נובעות מכושרם של תאים סרטניים להתחמק מתאים חיסוניים ואף לדכא באופן אקטיבי את פעילותם, מחסרונן של מטרות מולקולאריות ייחודיות דיין בגידולים רבים וממגבלות הכרוכות בהכשרתם של תאי 'טי' לייעודם הקליני תוך גידולם הממושך בתרבית מחוץ לגוף החולה.

במעבדה במכון המחקר מיג"ל בקרית שמונה, הם מפתחים שיטות חדשות לטיפול חיסוני-גנטי במחלות אנושיות ומתמקדים בשנים האחרונות במציאת פתרונות 'חכמים' למכשלות הללו, תוך שיתוף פעולה עם מעבדות מחקר ורופאים אונקולוגים בארץ ובעולם.

 

אהבתם? עשו Like שנדע.
יש לכם משהו להוסיף? תנו Comment שנשמע.

 

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה