אנשים | מערכת חשיפה לצפון | 01.03.2016

השונה הוא לא כזה שונה הוא אפילו דיי דומה. הכירו את…ישראל סופר

ישראל סופר (32), הוא הסטודנט קורא הברייל הראשון שלומד במכללה האקדמית תל חי. בגיל 20 הוא הרגיש ש"האור בפנים גובר על האור בעיניים" והחליט לפנות לתוכנית שיקומית בקריית חיים שנתנה לו את האפשרות להתקדם להשלמת לימודי ליבה. ומשם המשיך ללימודי תואר ראשון כיום הוא לקראת סיום התואר בלימודי שירותי אנוש ומדעי התנהגות. בואו להכיר אותו. כתבה: חן זמיר

נולדתי באופקים, בדרום ליד באר שבע. ובעקבות שיקום שאחותי הייתה צריכה לעבור באזור ירושלים אמא שלי החליטה לשנות אווירה ולעבור לירושלים. ההורים שלי חרדים ולכן הם יותר התחברו למקום. במעונות החדשים בקריית שמונה. אני גר שם מתחילת הלימודים ועד עכשיו, ואני מתכוון להמשיך לגור שם עד סוף הלימודים. אני גר שם מכמה סיבות. הראשונה האווירה החברתית הטובה שיש שם, ובנוסף מבחינה כלכלית, לא משלמים ארנונה ומים וזה חוסך עלויות וכאבי ראש מסוחרי דירות אחרים. כיום, ההורים שלי חרדים. את עצמי אני מגדיר בתור בן אדם מאמין. אני מאוד אוהב את היהדות ושומר מסורת.

בגיל 20 החלטתי שאני רוצה לשנות את סגנון החיים שלי ונכנסתי לתוכנית שיקומית במשך שנה בקריית חיים, מרכז שיקומי ארצי לכבדי ראיה ועיוורים שנקרא "מגדל אור", שנועד לאבחן את הכיוון שלהם בחיים. עברתי שם אבחון תעסוקתי ורגיל כדי להבין איפה אני צריך להשתנות מבחינה חברתית, איך להיות עצמאי ולתפקד טוב יותר. אחרי שהייתי שם בשנת שיקום הרגשתי שאני משתחרר וש- "האור בפנים גובר על האור בעיניים". החלטתי שאני רוצה  לעבור לגור לבד ולהמשיך הלאה. אחרי שהסתיימה מלחמת לבנון השנייה נסעת למכרים שלי מקרית חיים וחיפשנו ביחד דירות בעיתונים ובמקומונים (ההורים לא עזרו כי אצל חרדים לא מקובל לגור לבד לפני החתונה). אחרי שעברתי לגור בקריית חיים התחלתי לעבוד בעבודות מזדמנות כמו מפעל מוגן, ולא התחברתי לזה. הרגשתי שזה משעמם אותי ולא מאתגר אותי מספיק. לכן פניתי לשירות לעיוור ואמרתי שאני מרגיש שאני לא זז ואין לי סיפוק במה שאני עושה. הם הציעו לי לפנות למכללה בקריית אתא, שם השלמתי תיכון ויצאתי עם בגרות מלאה. (במסגרות חרדיות אין מקצועות ליבה ומכללות שפניתי אליהן לא הסכימו לקבל אותי כי לא הייתה לי תעודת בגרות מלאה). המנהלת שם הייתה אורה ובסוף התהליך אמרתי לה: "הגדולה שלך הייתה שבזמן שהייתי אצלך בראיון לא דרשת שאעשה מבחן קבלה והאמנת שאצליח", וזה מה שקרה. אחרי שסיימתי ללמוד שם פניתי להרבה מכללות כדי לעשות תואר ראשון ואמרתי לעצמי שמי שמקבל אותי ראשון אני הולך אליו, והתקבלתי למכללה האקדמית תל חי. באתי גם ליום פתוח והמנהלת ראתה שאני רציני ומשקיע ונתנה לי את הצ'אנס להמשיך.

העיוורון שלי מולד אז אני לא מדמיין צבעים או דמויות. אני מדמיין שאני ממשש דברים. מידי פעם אני כן שם לב אם הדיבור הוא נעים או קר. לפי המילים והטון דיבור אפשר להבין. לדוגמא אני מרגיש שאת עכשיו בצד שמאל ואם תזוזי אני אבין וארגיש את זה. ד"ר יגאל עמדי, פרופסור באוניברסיטה העברית בירושלים, עשה מחקר וגילה בעזרתו שאנשים רואים משתמשת בתא במוח שעוזר להם לראות והתא הזה עוזר לי לזכור. יש לי זיכרון יותר טוב מאחרים. וכמובן גם שמיעה יותר חדה.

מבחנים# אני לומד למבחנים בכל מקום, לא רק פה במכללה, לכלל ציבור כבדי הראיה יש הנגשה מסוימת במחשב ובפלאפון. יש תוכנות הקראה, ויש מכשיר שמתחבר למחשב ונקרא "צג ברייל" שבאמצעותו אני קורא את החומר הכתוב. יש לי בנוסף מדפסת ברייל אם אני רוצה להדפיס ולקרא בדרך, ובנוסף יש לי חונכת בשם לימור – שהיא אישיות מדהימה, מקשיבה ומשתדלת לעזור כמה שהיא יכולה – וזה דרך הביטוח הלאומי. בין היתר אני גם יושב עם צליל שהיא חונכת לשעבר שלי והשנה הקשר בנינו יותר חברי. במבחנים עצמם יש לי הקראה ושיכתוב. זאת בעיקר שיטת הלימוד שלי ואני מאמין בה. יש לי טקטיקה משלי, למשל אם יש מאמר שמלאה אותי אני מוחק את כל מה שמיותר ומדפיס ועובר על זה.

תחביבים# אני אוהב סרטים ישראלים מונגשים; אני בדרך כלל קורא עליהם בוויקיפדיה לפני ואז אני מבין מה קורה, או שאני מקבל דיסקי שמע מהספרייה המרכזית לעיוורים – שהיא היחידה בארץ, בנתניה – בהם במהלך הסרט אומרים לך מה מתרחש כשלא מדברים בסרט. Apple גם מפתחת שיטה חדשה של טלוויזיה עם כתוביות ברייל. אני מקווה שיפתחו את זה בקרוב כי אז החוויה תהיה מושלמת. אני אוהב מוזיקה, בעיקר סאונד יותר מאשר קול, בידור, מסיבות, מידי פעם אני הולך ליוגה ופעם הייתי הולך הרבה לסלסלה, אני אוהב טיולים מאורגנים; אני מקשיב או מקליט מה שהמדריך אומר או שאני קורא על המקום לפני באינטרנט. אני עצמאי מאוד, משתדל לעזור לעצמי כמה שאני יכול ואם צריך עזרה אני מבקש.

אירוע חשוב# מאוד התרגשתי כשנפתח מרכז נגישות בתל חי, הרגשתי שהמכללה תומכת. ולמרות שאני קורא הברייל הראשון המכללה מאוד תמכה בי, למשל ביקשתי שהמספרים בכיתות יהיו בולטים, והם טיפלו בזה. האירוע שהתחברתי אליו היה "יום מודעות למוגבלויות" שהיה בשנה שעברה, ואחת הפעילויות שאהבתי הייתה שעשו לוח בריסטול והיה חוט לכל שאלה וצריך לסמן בעזרתו מה אני חושב. זה היה אירוע חשוב שהביא מודעות למוגבלויות. לא מזמן הייתה גם הצגת סטנד-אפ בפאב הפטרייה בשם "סליחה על ההפרעה", על ארבעה אנשים פגועי נפש שהציגו את אורח החיים שלהם בצורה הומוריסטית. באופן כללי אחת הסיבות שאני מאוד אוהב את המכללה היא שיש פה הרבה אירועי חברה ואין את זה בכל מקום.

אוהב# במכללה האקדמית תל חי אני אוהב בעיקר חמישה מרצים. הראשונה היא תמר כהן העו"ד שמלמדת מגדר ומשפט, בן אדם מדהים, מקשיבה ומסבירה לפני ואחרי השיעור, ומתקשרת אפילו להסביר מה היה וזה לא מובן מאליו. אורנה גרוסמרק גם מסבירה בצורה מאוד מובנת את החומר. בנוסף זאביק גרינברג שהיה דיקן שנה שעברה ודלית שמחאי, מרצה מעולה, מסבירה בצורה יעילה ומובנת. אוהד מרקוס אדם נחמד ובלי קשר לאיך שהוא מרצה הוא אישיות מקסימה.

אוהב-לא אוהב# אני לא אוהב שמושכים לי בחולצה כשרוצים לדבר איתי, כי זה שאני לא רואה לא אומר שאני לא מקשיב. אולי זה לא מגיע ממקום רע אבל זה נותן הרגשה לא טובה. אני גם לא אוהב שמרחמים עלי או שאומרים לי שאני חולה, "רפואה שלמה", או שקוראים לי "מסכן".

החיים אחרי התואר# אחרי התואר אני רוצה להתחיל לעבוד ולהתפרנס בכבוד. אני מאוד רוצה למצוא זוגיות, כי אני מאמין שזוגיות לא אמורה להיות קשורה לשום מגבלה מסוימת או קושי. וכמובן בהמשך להקים משפחה, לאהוב את החיים, לבלות ולשמוח- בלי קשר לשתייה ואלכהל.

חולמות# החלום שלי הוא לעבוד כאיש תקשורת בארגון תקשורת, ולטוס לנפאל לטייל, במשך שנה לפחות, עם הבת זוג שתהיה לי.

מסר לאומה# אורך החיים שלי ביום יום הוא תמיד להיות שמח, לא משנה אם יש לך עליה או ירידה. הדבר הראשון שאני עושה בכל בוקר הוא לשים שיר שאני אוהב לשמוע. ככה אני מאז שאני זוכר שקוראים לי ישראל. אני שם אוזניות כדי לא להעיר אף אחד ותוך כדי אני מתלבש ומתארגן. דבר שני וחשוב לא פחות מלהיות שמח הוא לקבל את השונה. גם אם אני שונה מכם אני לא מוזר, אני בן-אדם בדיוק כמוכם. אני יודע לדבר גם אם אני לא רואה אתכם, ואתם צריכים פשוט להקשיב לי ולנסות להבין את הצרכים שלי. אני שונה מכם, אבל רק בדבר אחד. בשאר הדברים אנחנו דיי דומים.

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה