אנשים | מערכת חשיפה לצפון | 28.01.2018

הכר את הסטודנט – והפעם רועי שרון סטודנט בחוג למזרח אסיה

רועי שרון, בן 26, מתגורר במטולה, לומד שנה שניה בחוג ללימודי מזרח אסיה ובחוג ללימודים רב תחומיים במקבצים מגדר וניהול וישוב סכסוכים. הוא נציג החוג באגודת הסטודנטים ובאוגוסט הקרוב יטוס
עוד בנושאים:

רועי שרון, בן 26, מתגורר במטולה, לומד שנה שניה בחוג ללימודי מזרח אסיה ובחוג ללימודים רב תחומיים במקבצים מגדר וניהול וישוב סכסוכים. הוא נציג החוג באגודת הסטודנטים ובאוגוסט הקרוב יטוס לסמסטר קיץ בסין.

מה המשמעות של נציגות החוג באגודה?

–          התפקיד שלי הוא להיות איש הקשר בין הכיתה למרצים ולאגודה. אם לסטודנט יש בעיה כלשהי או ספציפית עם מרצה, אני אמור להיות זה שיגשר ויתווך וינסה לעזור ככל האפשר.

אתה שמח להיות נציג החוג?

–          אני שמח מאד כי אני מרגיש שהחוג ללימודי מזרח אסיה נדחף לקדמת הבמה, אם זה השיווק, או האירוע של ראש השנה האסיתי ב27.12 והפעילות שלנו בימים הפתוחים, שסטודנטים באו ודברו על חוויותיהם בסין ובכללי החוג מאד ביתי.

מה הביא אותך לפה?

–          באתי לפה מכמה סיבות: קודם כל  הגעתי ללמוד בצפון כי מבחינתי זה לחזור הביתה. במקור אני מזכרון יעקב, אז השיקול של תל חי היה קודם כל גיאוגרפי. סיבה נוספת היא כי חזרתי מטיול של קרוב לחצי שנה במזרח. עצם הלימודים פה היה מבחינתי המשך ישיר של הטיול.

מה עניין אותך במזרח אסיה? מה זאת אומרת המשך ישיר של הטיול?

–          מהבחינה של איפה אנחנו נמצאים (גיאוגרפית). כל ההתעסקות סביב התרבויות, במקרה שלנו זה התרבות הסינית והיפנית והיום זה מאד מרתק, אצלנו החוג לומד על העבר, נמצא בהווה ויביא את המחר.

לפני שהתחלת ללמוד, כשבאת לפה אחרי הטיול הגדול, מה ציפית למצוא פה?

–          לא ידעתי מה אני רוצה ללמוד, נכנסתי לאתר של תל חי, עברתי על רשימת החוגים ותפס לי את העין החוג למזרח אסיה. קראתי את השנתון ומה שמשך אותי זה השפה הסינית, דוד שלי הוא שגריר ישראל בסין לשעבר וזה גם משך אותי. הוא היה מבחינתי ההשראה.

אז כשהגעת לפה, היית כבר קצת מוכן ואפילו הגעת עם ציפיות. האם אחרי שנתיים הציפיות הללו התממשו?

–          חד משמעית כן. בשבילי זה סוג של בית שני החוג ללימודי מזרח אסיה מהווה בית שני ואני מאד נהנה לומר את זה כי אני לא מכיר הרבה כאלה שאומרים ככה על מקום הלימודים שלהם.

תוכל לספר לי על אחד מהקורסים, ממש מה לומדים שם?

–          אחד הקורסים שיצאתי ממנו עכשיו "מבוא לסין המודרנית". הקורס מדבר על מאורעות מהמאה ה-19 ועד היום, מבחינת מלחמות, הפיכות וכל הציר הזה שסין נעה עליו וזה מאד מרתק איך היא עברה את כל השינויים ובנתה לעצמה את המצע שהיא יושבת עליה היום. זה כולל היסטוריה, תרבות וכל מה שבדרך.

זה שונה מהותית מהתרבות המערבית שלנו, במה זה בא לידי ביטוי?

–          הרבה אנשים לא כל כך מצליחים להבין את ההבדלים בין המערב למזרח, אם זה בתרבות, שפה, למשל כשהתחלנו את לימודי השפה בשנה א', בהתחלה זה היה מאד מעניין ולעיתים מאתגר, כי בשונה מהלטינית, השפה במזרח היא קמה ונופלת על טונים. הניואנסים הקטנים הם אלו שעושים את ההבדל, וזה ההבדל המהותי בשפה.

הקורסים שאנחנו לומדים גורמים לנו לנסות להיכנס לראש של הסינים או היפנים. זה בא לידי ביטוי מעבר לשפה, באוכל, במנהגים, באופן שהם מסתכלים על העולם. התרבות הזאת מסקרנת אותי מבחינת ההסטוריה והשפה הייחודית שלה.  אמא שלי תמיד אמרה לי שיש לי זיקה לשפות. אני רואה איך זה בא לידי ביטוי בציונים שאני מקבל.

היית רוצה לחיות שם ?

–          לא פוסל.

מה מיוחד בתל חי ?

–          תל חי מזכירה לי את הנוף של הבית, את בית הספר שלמדתי בו. עצם זה שאני בא לפה כל יום, ופותח את הבוקר בסבב של "שלומים" ואני פוגש פרצופים מוכרים זה כיף. מעבר לזה, ההזדמנות ללמוד את מה שרציתי ולהיות בכיתה גרעינית של 21 תלמידים לאורך כל התואר זה דבר גדול.

איך מבחינת המרצים?

–          היחס של סגל החוג וראש החוג נעים והדדי, הם קשובים ככל האפשר, מגלים נכונות רבה לעזור ורוצים בהצלחתך וזה לא מובן מאליו. זה נותן לך הרגשה שמישהו דוחף אותך בגב ואומר "אני נותן לך את הכלים, תשתמש בזה ותשאף להצלחה ותראה את התוצאות", מין בית שני כזה. כל יום שבו יש לי קורס של החוג אני מרגיש שזה סוג של מפלט מקורס אחר שלא היה לי נעים בו. אני יושב בקורס ומרותק.

למה חשוב לך לספר על החוג ושאחרים יבואו ללמוד פה?

–          תמיד שמעתי על החוג כקטן אך עם חומר אנושי מדהים. חשוב לי להגיד לך מתוך תשוקה כי בשאיפה שלי החוג הזה יכול להביא אליו עוד אנשים, ועצם העובדה שלפני שבועיים ציינו את ר"ה האסייתי שנה שניה ברציפות, אנחנו מציגים אותנו כחוג בפני המכללה ובפני הסטודנטים האחרים שלא יודעים מה קורה בחוג. זה בא לידי ביטוי בקליגרפיה, באוכל המסורתי, באוריגמי שבא מיפן ועוד.

מה תרצה להיות כשתהיה גדול?

–          כבאי (צוחק..)

בכנות, אני אומר לך שאחרי 4 שנים בתל חי, עצם זה שאצא לעולם הגדול עם אוצר מילים בסינית, עושה אותי קלף חזק מאד בחוץ ואני מאמין שאוכל להגיע לכל מקום שארצה. השפה היא כלי משמעותי מאד.

תרצה להוסיף משהו? מילת סיכום?

–          תודה רבה על הראיון וההזדמנות לדבר, אני מקווה שהצלחתי להעביר כמה כיף ומעניין אצלינו בחוג וכולי תקווה שאנשים במכללה יפיצו את הבשורה של החוג המיוחד הזה. יש פה חוג שנקרא לימודי מזרח אסיה ושווה לבדוק אותו.

בהצלחה לרועי! מוזמנים ליום הפתוח ב-11.2 במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב.

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה