אנשים | מערכת חשיפה לצפון | 24.08.2017

הכר את הסטודנט! והפעם סתיו סיבוני מהחוג לחינוך

קוראים לי סתיו סיבוני, בת 23, מקיבוץ חוקוק שליד הכנרת. אני לומדת במכללת תל-חי בשנה ב', סטודנטית לחינוך, במוקדים החינוך המיוחד ושילוב אמנויות. הגעתי לשני ימים פתוחים בתל-חי, והתאהבתי
עוד בנושאים:

קוראים לי סתיו סיבוני, בת 23, מקיבוץ חוקוק שליד הכנרת. אני לומדת במכללת תל-חי בשנה ב', סטודנטית לחינוך, במוקדים החינוך המיוחד ושילוב אמנויות. הגעתי לשני ימים פתוחים בתל-חי, והתאהבתי כבר בפעם הראשונה: האווירה הקסומה של הגליל העליון, השטח הפתוח והאנשים המחייכים – גרמו לי להבין שאני נמצאת במקום הנכון.
בתחילת השנה השנייה ללימודים, הסטודנטים לחינוך מבצעים לימודי שדה, ובחרתי להיחשף לתחום חדש ולא מוכר – עולם המוגבלויות הפיזיות. אם כבר לא מוכר, אז עד הסוף – הצטרפתי לקבוצת כדור-שער גליל-עליון, שכוללת אנשים לקויי ראייה, עיוורים ומתנדבים. קבוצת הכדור-שער היא פרוייקט של המרחב לחיים עצמאיים בגליל ובגולן – שלוחה של עמותת נגישות ישראל.
כדור-שער הוא ספורט פרא-אולימפי שמשחקים עם כדור מרשרש ובחושך מוחלט. כשהגעתי לאימון הראשון הייתי בהלם. לא ממש הבנתי איפה אני נמצאת – מי האנשים האלו, מה התפקיד שלי ואיך משחקים את המשחק הלא מוכר הזה בלי לראות. חברי הקבוצה זיהו את הבלבול שלי באמצעות הקול שלי, וקיבלו אותי בחיוך ענק ובזרועות פתוחות. התחלתי להבין שאני חלק ממשהו גדול.
באימון הבא מאמן הקבוצה הגיש לי כיסוי עיניים ואמר, "אמנם את רואה, אבל עכשיו את שחקנית כמו כולם". התאהבתי במשחק המיוחד, המלמד הרבה על הקשבה לגוף, תקשורת והפעלת חושים אחרים – מלבד חוש הראייה. לא הכרתי אנשים עם מוגבלות בראייה לפני כן, וגיליתי בעצם מהי ההנגשה. מעולם לא ייחסתי חשיבות למדרגה קטנה או לשולחן עם שפיץ, אבל פתאום – הדברים שהיו מובנים מאליהם מבחינתי קיבלו משמעות אחרת.
בתום כל אימון חיכיתי לאימון הבא. ציפיתי לפגוש את החבר'ה החדשים שוב, חיכיתי לאווירה של הצחוקים באימונים, והאנשים המופלאים שהכרתי הפכו להיות חלק גדול מחיי. ערכנו מפגשים משותפים בנוסף לאימונים, כמו ערב באולינג, קריוקי ומפגשים חברתיים – שאחד מהם אפילו היה בבית הוריי.
במהלך השנה נסענו במסגרת הספורט המיוחד הזה, לטורנירים בבית חינוך עיוורים בירושלים. הכרתי אנשים עיוורים ולקויי ראיה מכל הארץ. במשחקים השקעתי את כל כולי. הבנתי שלפעמים להיות אדם רואה זו מגבלה, כי החבר'ה העיוורים מכירים את המרחב של המגרש הרבה יותר טוב ממני. התעצבנתי, כעסתי, הייתי מתוסכלת שלא הצלחתי – וחברי הקבוצה באו לקראתי וסייעו לי להתגבר. לא מעניין אותם הלבוש, התכשיטים והמראה – הם רואים אותי דרך הלב.
העבודה המעשית סייעה לי לסלול לעצמי את הדרך. היחידה ללימודי שדה ליוותה אותי לאורך השנה, בפרט רכזת השטח המדהימה שלי, שהקשיבה לתובנות שלי וסייעה לי ברגעים של תסכול וגם ברגעים של אושר. מבחינתי השנה שעברתי היא הטובה יותר שיכולתי לבקש. זכיתי בחברים חדשים, במשפחה חדשה ובאני מחוזקת יותר. זכיתי.

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

1 תגובה בבלוג חשיפה לצפון

  1. ניצן כהן

    מדהים סתיוי, כל הכבוד על הכתיבה הנהדרת שלך, וכמובן על העשייה בשטח. היה לי גם העונג להכיר אותך בשנה הזו. המשיכי ככה בדרכך המופלאה. 🙂

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה