אנשים | מערכת חשיפה לצפון | 19.12.2016

בוגרי תל חי! יותם דגני בוגר החוג לפסיכולוגיה וחינוך

אני בוגר החוג לפסיכולוגיה ולחינוך מיוחד. זו היא השנה השישית שלי בצפון. במקור אני מכפר סבא. עברתי לצפון במטרה לעשות שינוי בחיי ולהקדיש את עצמי לטובת אחרים ולנסות ולתרום לחברה כמה
עוד בנושאים:

אני בוגר החוג לפסיכולוגיה ולחינוך מיוחד. זו היא השנה השישית שלי בצפון. במקור אני מכפר סבא. עברתי לצפון במטרה לעשות שינוי בחיי ולהקדיש את עצמי לטובת אחרים ולנסות ולתרום לחברה כמה שיותר.

לפני שהתחלתי ללמוד במכללה, לא היה לי כל קשר או ניסיון לחינוך או לעבודה עם בני נוער. שנות הלימודים שלי במכללה היו משמעותיות ביותר עבורי, הלימודים במכללה יצרו בשבילי אין ספור הזדמנויות ללמידה והיכרות עם מגוון רחב מאוד של מסגרות ואוכלוסיות.

לימודי השדה במסגרת החוג לחינוך היו עבורי המשמעותיים ביותר. למדתי שם המון על עצמי ועל איזה איש חינוך אני מעוניין להיות. בשנה ב' ללימודים קיבלתי אות הצטיינות מטעם דקאנט הסטודנטים על עבודתי במסגרת לימודי השדה בבית הספר 'רננים' ובשנה ג' זכיתי בתעודת ההצטיינות מטעם חבר הנאמנים של המכללה על פעילותי ב'הפוך על הפוך' מטעם לימודי השדה ועל התנדבויות שונות שלקחתי בהן חלק במסגרת פעילותי ביחידה למעורבות חברתית.

בטקס קבלת התעודות נאמתי כנציג הבוגרים של המחזור שלנו. במהלך שלושת שנות לימודי הייתי פעיל בכל שנה בשתי מלגות שונות – מלגת פר"ח, שם חנכתי ילדים עם צרכים מיוחדים, ומלגת קרן קיסריה-רוטשילד, בה חנכתי תלמידי תיכון והכנתי אותם לבגרויות, לצד התנדבות בבית חם לנערות בסיכון בקרית שמונה.

אני יכול להעיד באופן חד משמעי שהניסיון שצברתי במהלך הלימודים הוא זה שהוביל אותי למקום בו אני נמצא היום והוא זה שפתח עבורי כל כך הרבה דלתות.

היום אני מחנך מורה לאנגלית ומתמטיקה בתיכון 'דרכא' דנציגר ואני חלק מתכנית 'חותם'. ללא עזרת המכללה וללא תכנית חותם, איני יודע אם הייתי יכול להישאר כאן בצפון ולהמשיך בתהליך האישי והחברתי בו התחלתי לפני מספר שנים. היום, שלוש שנים לאחר שסיימתי, אני עדין בקשר מצוין עם אנשי המכללה, בעיקר מהיחידה ללימודי שדה והיחידה למעורבות חברתית, ואנו משתפים פעולה ביחד למען הקהילה והחברה.

הקמתי במשותף עם עדי קולטקר, שהוא גם בוגר המכללה, מועדון פנאי ועמותה לאוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים. כמו כן אני מתנדב בעמותת על"מ.

מועדון הפנאי נקרא מועדון 'בית גשר'. מדובר במועדון פנאי לאוכלוסייה בוגרת בעלת צרכים מיוחדים בגילאים 18-30. המועדון פעיל בימים שלישי וחמישי והפעילות מתקיימת בבית ונקובר. כיום שותפים בפרויקט החברה למתנ"סים, מוט"ב יחדיו ומגבית קנדה. הרציונל מאחורי הקמת הפרויקט הנו התובנה כי כאשר בוגר בעל צרכים מיוחדים מסיים את לימודים במערכת החינוך בגיל 21, הוא נשאב לתוך ריק ומאבד קשר עם קבוצת השווים שלו ועם מעגלים חברתיים. מטרת המועדון הנה לאפשר לבוגרים אלו להמשיך ולקיים חיי חברה ערים ופעילים ולאפשר להם לשמור על קשר עם חבריהם. לצד זאת, במסגרת המועדון אנו מעצימים כל חניך, מקנים כישורי חיים ועובדים המון עם גורמים שונים בקהילה על מנת להגביר את רמת המודעות בקהילה ולאפשר לחניכים שלנו לראות עולם ולהיפתח למגוון שלם של תוכן ועשיה.

המועדון מונה היום למעלה מ-20 חניכים אשר מגיעים באופן קבוע וצוות רחב. צוות המועדון מורכב מרכז, 3 סטודנטים ללימודי שדה במכללת תל חי אשר מבצעים את ההכשרה המעשית שלהם כחלק מהתואר במועדון, 2 מילגאים מטעם היחידה למעורבות חברתית, 3 בני נוער מתנדב ו-2 שינשינים. זו היא שנת הפעילות הרביעית של המועדון. המועדון הוקם בהתנדבות מלאה על ידי, בשיתוף פעולה עם בית ספר רננים והחברה למתנ"סים.

העמותה שהקמתי נקראת עמותת 'בית גשר'. מטרת העמותה הנה לגשר בין אדם וחברה, לתמוך ולקדם אוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים, לפתח פרויקטים בתחום החינוך ולפעול למען קידום שיוויו הזדמנויות בחברה, לרבות תמיכה במוסדות, ארגונים וגופים פעילים. לצוות העמותה יש ניסיון עשיר בתחום החינוך, הפורמלי והבלתי פורמלי, בעבודה עם אוכלוסיות קצה, בחינוך מיוחד בתחום הטיפול והרווחה. כיום העמותה תומכת במועדון הפנאי 'בית גשר' לאוכלוסיה בוגרת עם צרכים מיוחדים, מגייסת כספים עבור ביגוד חם לנערים הנמצאים במסגרות חוץ ביתיות ועוברים תהליך של גמילה מחומרים ממכרים, מפתחת תכנית לימודים חינמית לבגרויות במקצועות האנגלית והמתמטיקה ופועלת במספר תחומים נוספים.

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה